Zranione Ptaki i Wspaniałe Stulecie – Polacy pokochali tureckie seriale!

Źródło: Meruyert Gonullu / Pexels.com

Wielu z nas uwielbia spędzać wakacje na Riwierze Tureckiej. To właśnie produkcje telewizyjne znad Bosforu cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. W ciągu ostatnich kilku lat w polskiej telewizji emitowano już wiele z nich, chociażby Elif, Wspaniałe Stulecie czy Zranione Ptaki. Jedno jest pewne – Polacy pokochali tureckie seriale! 

Wspaniałe Stulecie – serial, od którego wszystko się zaczęło

W ostatnich latach, oprócz produkcji koreańskich, dużą popularnością cieszą się w naszym kraju tureckie seriale. Wspaniałe krajobrazy, emocjonująca gra aktorska czy przepiękna muzyka przyciągają codziennie przed ekrany telewizorów (lub komputerów) szerokie grono widzów. 

To właśnie “Wspaniałe Stulecie” (tur. Muhteşem Yüzyıl) zapoczątkowało w 2014 roku turecką serialomanię w Polsce. Przez ponad 2 lata polscy widzowie z wypiekami na twarzy śledzili losy władcy Imperium Osmańskiego.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Serial odniósł ogromny sukces w Turcji. W oryginale powstały aż 4 sezony (93, około dwugodzinne odcinki każdy). Prawa do  emisji sprzedano do ponad 50 krajów. Z tego względu postanowiono stworzyć jego kontynuację pod tytułem “Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem”, które także cieszyło się ogromną popularnością wśród widzów w kraju i za granicą.

@

♬ –

Wspaniałe Stulecie – fabuła

Produkcja opowiada o życiu Sulejmana Wspaniałego, który był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. Serial porusza również wątki miłosne, takie jak rozwijająca się relacja władcy i pięknej niewolnicy Roksolany, o tureckim imieniu Hürrem („radosna”), która staje się jedną z najpotężniejszych kobiet w Imperium.

Magia tureckich seriali

Polacy pokochali produkcje znad Bosforu. Oglądają je osoby w każdym wieku, zarówno emeryci, jak i nastolatkowie. Przeważającą grupą są jednak kobiety w średnim wieku. 

Po sukcesie Wspaniałego Stulecia zaczęto w Polsce emitować coraz więcej tureckich seriali, takich jak Elif, Sezon na miłość, Tysiąc i jedna noc, Imperium miłości, Tylko z tobą, Cena Miłości. W ostatnich latach obejrzeć można było również “Narzeczoną ze Stambułu” czy “Maleńkie Morderstwa”. 

Obecnie tureckie seriale są emitowane zarówno w publicznej telewizji, jak i prywatnych stacjach. Dużą popularnością cieszą się grupy na Facebooku, gdzie można znaleźć tłumaczenia tureckich seriali  na język polski. Na Netflixie z kolei jest cała baza tureckich produkcji, chociażby Kara Para Aşk, Love 101, Atiye czy The Protector.

Tureckie seriale w polskiej telewizji – Zranione Ptaki i Zakazany Owoc

Zranione Ptaki” (tr. Yaralı Kuşlar) jest tureckim serialem obyczajowym stacji Kanal D, który miał premierę w 2019 roku. Od marca tego roku można go oglądać w Polsce (w TVP1). 

Fabuła “Zranionych Ptaków” skupia się na historii młodej kobiety Meryem Çelik (Gizem Arikan) oraz kilkuletniego Ömera (Emre Mete Sönmez). Dziewczyna od kilku lat opiekuje się chłopcem, którego  w tajemniczych okolicznościach ktoś zostawił pod drzwiami domu jej ojca, Durmusa. Od czasu, kiedy mężczyzna trafił za oszustwo do więzienia, Meryem i Ömer stali się nierozłączni i traktuje go jak brata. Stara się za wszelką cenę stworzyć mu prawdziwy dom. Co zakakujące, Ömer pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Jego porwanie spowodowane było zaciekłą walką o władzę w rodzinnym imperium pełnym układów i intryg. Pewnego dnia odnajduje się jednak ojciec chłopca, który chce go odzyskać…  Jakie będą dalsze losy Meryem i jej brata?  

“Zakazany Owoc” (tur. Yasak Elma) to bardzo popularny w Turcji serial stacji FOX TV, który jest emitowany nieprzerwanie od 2018 roku i doczekał się do tej pory 6 sezonów. Przez niektórych określany nawet “turecką Modą na Sukces”. Od kilku miesięcy można go oglądać na antenie TVP2. 

Główne bohaterki “Zakazanego Owocu” to będące niczym ogień i woda siostry – Zeynep (Sevda Erginci) oraz Yildiz (Eda Ece). Pierwsza z nich zaczyna pracę w dużej korporacji, gdzie początkowo popada w konflikt ze swoim szefem, Alihanem (Onur Tuna). Po pewnym czasie ich relacja się jednak zmienia… Druga z kobiet uczestniczy natomiast w intrydze. Yildiz zgadza się na propozycję kobiety z wyższych sfer, Ender (Şevval Sam). Musi ona uwieść jej męża, biznesmena Halita Arguna (Talat Bulut) i zdobyć dowody na zdradę. Młoda kobieta postanawia jednak zmienić ustalone wcześniej reguły gry…

@kara.sevdaa.kemal.nihan

♾? #karasevda #nihkem #kemnih #nihan #kemal #asu #emir #nihanasu #nihankemal #nihansezin #kemalsoydere #asukemal #emirnihan #emnih #kemas #melisapamuk #neslihanatagul #burakozcivit #kaanurgancıoğlu #dizi #fyp #?

♬ оригинальный звук – karasevda’

Wspaniałe Stulecie i co jeszcze? Jakie tureckie seriale warto obejrzeć?

Oprócz przedstawionych wcześniej produkcji warto obejrzeć wiele innych tureckich seriali. Do największych stacji telewizyjnych zalicza się Star TV, FOX TV, Show TV, Kanal D, aTV czy państwowa TRT 1. To właśnie one emitują największe telewizyjne hity. 

Wieczna Miłość (Kara Sevda) 

To historia miłości Kemala (Burak Özçivit) i Nihan (Neslihan Atagül) . Pochodzą oni z dwóch różnych światów.  Młoda kobieta wychowywała się w zamożnej i wpływowej rodzinie, natomiast jej ukochany pochodzi z niższej klasy społecznej. Nihan posiada jednak innego adoratora, Emira (Kaan Urgancıoğlu). To jedyny syn i spadkobierca ogromnej fortuny Kozcuoğlu. Kobieta odrzuca jego uczucia, jednak mężczyzna jest w niej obsesyjnie zakochany. 

Pewnego dnia rodzina dziewczyny popada w kłopoty finansowe, a jej brat pada ofiarą potwornej intrygi. Pomoc oferuje jej Emir. Nie robi tego jednak bezinteresownie… Los bliskich jest w rękach Nihan. Czy poświęci ona dla nich własne szczęście?

Dół (Çukur)

To serial z 2017 roku w reżyserii Sinana Öztürka. Opowiada o rodzinie mafijnej, która kontroluje handel w jednej z bardziej niebezpiecznych dzielnic Stambułu. Kiedy zaczynają tracić wpływy, klan Koçovalı postanawia zmusić do powrotu najmłodszego syna, który od wielu lat mieszka za granicą… Co z tego wyniknie? 

Çukur kręcono w Stambule, natomiast niektóre sceny nagrywano również w Paryżu oraz Berlinie. 

Miłość na wynajem (Kiralık Aşk)

Turecka komedia romantyczna stacji Star TV, którą emitowano w Turcji w latach 2015-2017. To historia kelnerki o imieniu Defne Topal (Elçin Sangu), która opiekuje się babcią i rodzeństwem. Kiedy jej brat popada w długi postanawia pomóc mu je spłacić. Jest to możliwe dzięki kilku zbiegom okoliczności…

Pewnego dnia jej życie krzyżuje się z Ömerem (Barış Arduç) młodym, bogatym biznesmenem. Mężczyzna całuje ją, aby uratować się przed randką w ciemno zaaranżowaną przez jego ciotkę, Neriman (Nergis Kumbasar). Kobieta w tajemnicy składa Defne intratną propozycję. Otrzyma znaczną kwotę pieniędzy, jeśli w sześć miesięcy zostanie żoną Ömera, a następnie się z nim rozwiedzie. Zdesperowana kobieta zatrudnia się, więc jako osobista asystentka w jego firmie obuwniczej. Sprawy się komplikują, kiedy zdaje sobie sprawę, że szef nie jest jej obojętny…

Zranione Ptaki i Spółka. Turcy uwielbiają seriale dramatyczne

Wiele popularnych seriali w tureckiej telewizji to prawdziwe wyciskacze łez, które zawierają mnóstwo scen przemocy, fizycznej i psychicznej oraz liczne intrygi. Jeśli spodobało nam się Wspaniałe Stulecie, te propozycje, również powinniśmy znać: 

Dziewczyna za Szybą (Camdaki Kız)

To ekranizacja powieści Gülseren Budayıcıoğlu o tym samym tytule. Serial od 2021 roku emituje stacja Kanal D. 

Fabuła opowiada o młodej, pięknej i wykształconej kobiecie Nalan (Burcu Biricik). Jej matką jest Feride, która kontroluje każdy ruch swojej córki, nawet to z kim się spotka oraz w co się ubiera. Spowodowane to jest skrywaną przez kobietę od wielu lat tajemnicą. Sedat (Feyyaz Şerifoğlu) to natomiast spadkobierca hotelarskiej fortuny. Jego rodzina pragnie, aby zaprzestał swojego hulaszczego stylu życia, więc aranżują oni małżeństwo z Nalan. Młodzi zakochują się w sobie. Sielanka nie trwa jednak długo. Na jaw wychodzi wiele sekretów obu rodzin, w tym romans Sedata z mężatką Caną (Hande Ataizi)… Jak potoczą się dalsze losy tytułowej “Dziewczyny za Szybą” i czy odnajdzie własne szczęście?

Powiedz mi, Czarne Morze (Sen Anlat Karadeniz)

To serial emitowany w latach 2018-2019 w stacji ATV. Wstrząsnął turecką opinią publiczną ze względu na wiele brutalnych scen. Główne role zagrali Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Sinan Tuzcu, Mehmet Ali Nuroğlu i Öykü Gürman.

Serial opowiada o Nefes, która będąc nastolatką została sprzedana przez rodzinę. Zmuszono ją do zamieszkania z bogatym i wpływowym mężczyzną, Vedatem. Od tego czasu nie może opuszczać jego posiadłości, gdzie jest torturowana oraz nieustannie upokarzana. W tym czasie próbowała wielokrotnie uciec, jednak nigdy jej się to nie udało. W czasie kilkuletniego “związku” Nefes została matką w wyniku gwałtu. Ojciem 8-letniego chłopca jest Vedat. Pewnego dnia teren posiadłości odwiedza Tahir, który zauważa, że kobieta i jej syn są ofiarami przemocy domowej. Postanawia za wszelką cenę im pomóc. Czy uda mu się wyrwać ich z rąk niebezpiecznego psychopaty? Ich życie jest w niebezpieczeństwie…

Braterska rozgrywka (İçerde) 

Turecki serial z 2016 roku z gatunku thriller akcji wyprodukowany przez Ay Yapım. Dwie główne role zagrali znani tureccy aktorzy młodego pokolenia – Çağatay Ulusoy i Aras Bulut İynemli. Jest to historia rozdzielonych w dzieciństwie braci. Teraz, już jako dorośli mężczyźni znajdują się po przeciwnych stronach prawa. 

W wyniku porachunków mafijnych trzyletni Umut (Aras Bulut Iynemli) zostaje porwany. Jego matka oraz starszy brat, Sarp (Çağatay Ulusoy) żyją w przekonaniu, że chłopiec został zamordowany, podobnie jak jego ojciec. Mija kilkanaście lat. Mężczyzna studiuje na akademii policyjnej. Zostaje z niej jednak wyrzucony na kilka dni przed ukończeniem uczelni. Z tego powodu podczas ceremonii zakończenia studiów atakuje swojego dowódcę, za co trafia na rok do więzienia. Wszystko okazuje się jednak intrygą, która ma na celu rozbicie grupy mafijnej. Z kolei porwany wiele lat wcześniej  Umut nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Otrzymuje nową tożsamość i znany jest jako Mert Karadağ. Pracuje w policji, gdzie szpieguje dla szefa mafii Celala.

Mężczyźni spotykają się po latach nie zdając sobie sprawy z łączącego ich pokrewieństwa. Znajdują się teraz po dwóch stronach barykady. Który z nich wygra to starcie? Czy zwycięży dobro? A może zło?

KW 

Zobacz też: 5 sezon The Crown już na Netflixie! Czy spełnił oczekiwania fanów?

5 sezon The Crown już na Netflixie! Czy spełnił oczekiwania fanów?

 

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News