Został odnaleziony zapomniany scenariusz Stanley’a Kubricka

Czarno-białe zdjęcie mężczyzny z zarostem, trzymającym w dłoni kamerę

Mówią, że w przyrodzie nic nie ginie i jak zaraz zobaczymy, jest w tym zdaniu wiele prawdy. Kilka dni temu został odnaleziony scenariusz Stanley’a Kubricka, który powstał we współpracy z Calder Willingham, powieściopisarzem, który razem z Kubrickiem stworzył film Ścieżki Chwały.

Scenariusz jest zatytułowany Burning Secret i jest to adaptacja powieści Stefana Zweiga z 1913 roku (tak, tego samego, którym inspirował się Wes Anderson przy tworzeniu Grand Budapest Hotel). Książka opowiada historię człowieka, który przebywając w uzdrowisku, pragnie uwieść zamężną kobietę, wykorzystując do tego planu jej 10-letnia syna.


Co prawda powstało już kilka adaptacji tej powieści – w 1933 roku w Niemczech oraz w 1988 roku z udziałem Faye Dunaway. Scenariusz Kubricka powstał w okolicach 1956 roku i jak możemy się domyślać, reżyser z pewnością pozwolił sobie na pewną swobodę interpretacji, tak, jak było to w przypadku Lśnienia.

Scenariusz Burning Secret został odkryty przez Nathana Abramsa, profesora na Uniwersytecie w Bangor i eksperta w kwestii twórczości Kubricka. Nie mogłem w to uwierzyć, wszyscy twierdzili, że scenariusz przepadł. Wielbiciele Kubricka wiedzą, że chciał zrobić adaptację tej powieści, ale nikt nigdy nie myślał, że naprawdę skończył scenariusz. Teraz mamy jednak dowód w postaci tego 100-stronnicowego scenariusza, który właściwie mógłby zostać zrealizowany, gdyby ktoś chciał się podjąć tego zadania.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News