Zombiaki atakują

Zombie girl

To, że zombiaki staną się lejtmotywem tegorocznej edycji, było wiadomo już od momentu, kiedy pojawił się plakat Cropp Kultowe. Widniejące na nim żywe trupy, szczerzące pozostałości zębów zapowiadały klimat zbliżajacego się festiwalu. I stało się – nieumarli rozpanoszą się w katowickich kinach, bo to właśnie im poświęcona jest jedna z sekcji prezentowanych w ramach Festiwalu. 

5264fb4ac2890_g

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Chcieliśmy pokazać filmy o zombie z różnych lat, zrealizowane przez różnych twórców, na poważnie i na wesoło – mówią o wyborze organizatorzy. Wśród zombie-repertuaru znalazły się filmy z lat 40. “Król zombie” Jeana Yarbrougha i “Zemsta zombie” Steve’a Sekely, w których postaci nieumarłych znacząco różnią się od ich współczesnego wizerunku. Nie zabraknie kultowej “Nocy żywych trupów” George’a Romero, z której inspiracje do dziś czerpią kolejni twórcy podejmujący tematykę zombie. Miłośników czarnego humoru i punkrockowej muzyki zapewne do kin przyciągnie kolejny klasyk – “Powrót żywych trupów” Dana O’Bannona. Film jest podobno ulubionym horrorem komediowym Quentina Tarantino. Wśród tytułów cyklu znalazła się także włoska krwawa produkcja “Zombie pożeracze mięsa” w reżyserii Lucio Fulci’ego, specjalizującego się w zombie movies. Film znany jest z szokujących i brutalnych scen, w tym najbardziej – z ujęcia oka przebijanego drzazgą. Dopełnieniem przeglądu filmowych wcieleń nieumarłych będzie “Noc kurczęcich trucheł”, za powstaniem której stoi słynna wytwórnia Troma.

 

Po raz kolejny Cropp Kultowe zaprezentują kino w całej jego (sic!) żywotności, zarówno w lepszej, jak i nieco kulawej formie. Zombiaki kina klasy A, B i Z – nadchodzą.

 

Cykl zombie-filmów to jednak nie jedyne festiwalowe wcielenie nieumarłych. Na 24 maja zaplanowano bowiem marsz, w którym będzie mógł wziąć udział każdy… zombie. W odpowiednim przygotowaniu uczestników pomoże zespół charakteryzatorów, który już od godziny 12.00 będzie tworzył makijaże żywych trupów w Centrum Kultury Katowice. Zbiórka zombiaków zaplanowana jest na godzinę 16.30 przy ul. Mariackiej 10, skąd chordy nieumarłych ruszą w kierunku Kina Kosmos. Tam czeka ich finał – projekcja filmowa, oczywiście z zombiakami na ekranie.

 

Ponadto 16 maja, wraz z ekipą festiwalu Silesia Art & Science Festival, będzie można uczestniczyć w akcji “Zbudyjmy Zombie”, w ramach której przy ul. Mariackiej 10 od godziny 12.00 powstawać będzie zombie.

 

Żywe trupy pokażą się w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Cropp Kultowe w najróżniejszych odsłonach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przeglądu wizerunków zombie dołączył każdy – taka okazja może się prędko nie powtórzyć!

Spis filmów:

– Król Zombie (King of the zombies), reż. Jean Yarbrough

– Zemsta zombie (Revenge of the zombies), reż. Steve Sekely

– Noc żywych trupów (Night of the living dead), reż. George A. Romero

– Noc kurczęcich trucheł (Poultrygeist: Night of the Chicken Dead), reż. Lloyd Kaufman

– Zombie – pożeracze mięsa (Zombie 2), reż. Lucio Fulci

– Powrót żywych trupów (The return of the living dead), reż. Dan O’Bannon

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News