Zniszczony mural Banksy’ego powróci na swoje miejsce

Mural przedstawiający policjanta wciągającego kreskę kokainy z chodnika

Banksy, którego obraz Snorting Cooper po raz pierwszy pojawił się na ścianach publicznych toalet w Shoreditch, teraz – 10 lat później, został odkryty na nowo we wschodniej części miasta.

Banksy’ego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali artysty, przedstawiający policjanta wciągającego kreskę kokainy, został ponad 10 lat temu namalowany na zewnątrz jednej z publicznych toalet na wschodnim krańcu Londynu. Dzieło jednak wielokrotnie padało ofiarą wandalizmu i zamalowywania spray’em przez lokalną radę gminy. Teraz Snorting Cooper ma szansę wrócić na swoje pierwotne miejsce.

Czytaj również: Najpierw Dismaland, teraz najbrzydszy hotel na świecie

Wyceniony na 1,25 mln dolarów mural, jest obecnie własnością Jonathana Ellis i Davida Kyte, którzy odnaleźli dzieło Banksy’ego po nabyciu jednej z niezamieszkałych kamienic w Londynie. Ogłosili, że nie mają zamiaru go sprzedawać, i zdecydowali odstawić go na ekspozycję w Shoreditch, aby fani Banksy’ego mogli cieszyć oczy jego sztuką. Jak to możliwe, że Snorting Cooper znalazł się w innej części miasta i pozostał niezauważony? Prawdopodobnie istniały dwie wersje muralu i ta jest jedyną, która przetrwała próbę czasu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.youtube.com/watch?v=HViUIh-lSLo

Fragment ściany z muralem został już wycięty i przewieziony do Fine Art Restoration Company. Autentyczność sztuki została zweryfikowana ze względu na lokalizację i odniesienia z autoryzowanych książek omawiających sztukę Banksy’ego.

Snorting Copper to polityczny komentarz, który jest ponadczasowy. Prawdopodobnie, za kolejną dekadę nadal będzie tak samo aktualny, jak dzisiaj. W wywiadzie dla  The Guardian Ellis powiedział, że dzieło powróci do swojej pierwszej lokacji, ale zostanie zasłonietę masywną szklaną szybą, aby nie dopuścić do ponownych aktów wandalizmu. Będzie podświetlone 24 godziny na dobę, więc przechadzając się tamtędy, będziecie mogli zobaczyć je na żywo. Odsłonięcie już 5 października!

Mural przedstawiający policjanta wciągającego kreskę kokainy z chodnika

Tekst: Magdalena Stasiuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News