Znaczenie i symbolika najpopularniejszych tatuaży

Mężczyzna z tatuażami na dłoniach

Tatuaże to jedna z najdawniejszych form wyrażania siebie. I choć ich historia nie zawsze miała pozytywne konotacje, obecnie stanowią uzupełnienie naszych osobowości i przeżyć. Jednak tyle ile ludzi, tyle pomysłów na przyozdobienie swojego ciała. Miliony historii, przemyśleń, emocji, związków i wspomnień powodują, że tatuaże mogą oznaczać dosłownie wszystko i nic. Na szczęście, niektóre symbole są utarte w kulturze i ich znaczenie jest uniwersalne. Przedstawiamy najpopularniejsze tatuaże i ich znaczenie.

Wybór tatuażu

Jeszcze paręnaście lat temu, gdy decydowano się na tatuaż, nikt nie myślał o jego usuwaniu. Traktowano to jako przypieczętowanie na całe życie, a nikogo już nie dziwiły komentarze starszych pokoleń „I co zrobisz z taką wytatuowaną ręką jak będziesz stara?”. Na szczęście czasy i mentalność się zmieniają, tak samo jak technologia. Dlatego, nawet jeśli wybierzesz dla siebie idealnie pasujący tatuaż, ale po jakimś czasie uznasz, że już się z nim nie utożsamiasz, możesz skorzystać z usług salonów tatuażu i zacząć myśleć nad nowym.

Tatuatorka podczas zabiegu

Najpopularniejsze wzory tatuaży i ich znaczenie

Wiedząc, ile przeżyć składa się na jednego człowieka, powinniśmy spojrzeć na tatuaże i ich symbolikę nieco głębiej. To sztuka na naszch ciałach, i zamiast oznaczać coś dosłownego i uniwersalnego, jest często osobista i skomplikowana. Ryba dla jednej osoby może łączyć się z miłością do łowienia karasi, świeżo usmażonych paluszków rybnych, a dla innej może być podkreśleniem swojego zaangażowania w wiarę. Jednak niektóre wzory nadal mają bardzo konkretne znaczenie – przynamniej dla ogółu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Róża

Mówi się, że krzew róży wyrósł z krwi Adonisa, ukochanego Afrodyty, i jest postrzegany jako symbol dozgonnej miłości. Traktowana jest również jako oznaka piękna, seksualności i pożądania. Róża staje się również symbolem zawartym w Biblii, w której oznacza cierpienie.

Kotwica

Choć wywodząca się z korzeni marynarki wojennej, kotwica jest jednym z najczęściej spotykanych tatuaży i wcale nie musi oznaczać poświęcenia swojego życia na morzu. Co więc może oznaczać?  Jest to symbol nadziei, siły i bezpieczeństwa.

Motyl

Psyche oznacza po grecku zarówno motyla, jak i duszę, a motyle stają się symbolami duszy w wielu kulturach. Motyl, jak wygląda to w samej naturze, przeistacza się z małej kreatury, w coś, co zachwyca swoim wdziękiem i delikatnością. Dlatego właśnie, symbol motyla może oznaczać zmianę, wolność i niespotykaną delikatność.

Symbol nieskończoności

Znak odwróconej ósemki pochodzi z języka arabskiego i jak sama nazwa wskazuje, symbolizuje wieczność, coś co przekracza znane nam ramy. Ten uniwersalny symbol może oznaczać dozgonną miłość, przyjaźń, harmonię z życiem a także chęć pozostawienia po sobie wyraźnego śladu.

Dłoń z tatuażem symbolu nieskończoności

Diament

To jeden z najczęściej pojawiających się tatuaży. Symbol luksusu, piękna i prestiżu, a także niespotykanej wyjątkowości i wartości. Jego znaczenie możemy rozumieć poprzez siłę czy poczucie niezwykłości.

Yin i Yang

To symbol pochodzący z Azji, który zdominował właściwie cały świat. Łączący się z filozofią, symbolizuje idealną równowagę między dobrem, a złem. Można rozumieć go również jako harmonię pomiędzy dwoma częściami, które nie są w stanie bez siebie współistnieć.

Słonecznik

Pochodzący od samego boga Słońca – Heliosa, przywodzi na myśl niesamowitą siłę i witalność. Symbolizuje on również niezachwianą wiarę i bezwarunkową miłość.

Ręce trzymające słonecznika na polu słonecznikowym

Jaskółki

To kolejny z morskich tatuaży, który posiadał jedno, oczywiste znaczenie – jaskółki stanowiły znak, które oznaczały coraz mniejszy dystans między wodą, a lądem. Ptaki te mogą symbolizować szczęście, ochronę i poczucie bezpieczeństwa, a także wierność i wolność.

Kobieta z tatuażem jaskółki na plecach

Koniczyna

To uniwersalny symbol ogólnego szczęścia i dobrobytu. Czterolistna koniczyna, posiadaj jednak więcej znaczeń, a dokładniej, każdy z jej listków. Pierwszy oznacza nadzieję, drugi głęboką wiarę, trzeci miłość, a ostatni  szczęście. Może również symbolizować coś wyjątkowego i niespotykanego.

Księżyc

Jest to typowo damski tatuaż, może więc się kojarzyć z kobiecością i siłą natury.  kojarzy się zwykle z naturą i kobiecością. Księżyc jest również symbolem wieczności i zjednoczenia.

Skrzydła

Niezależnie od tego, czy znajdują się na plecach, ręce czy jakiejkolwiek innej części ciała, symbolizują one miłość i pokój. Możemy je traktować również jako znak wolności i wyzwolenia z ciężkiej sytuacji, która ograniczała nas potencjał i rozwój.

Mężczyzna z tatuażem w kształcie skrzydeł

Drzewa

Motyw ten symbolizuje zjednoczenie z naturą i harmonię. To także symbol doświadczenia, wiedzy i odczuwanego spokoju.

 

Zobacz też: Piercing nosa – jak się przygotować, metody i pielęgnacja

Piercing nosa – jak się przygotować, metody i pielęgnacja

3,7/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News