Kto zgarnął najwięcej statuetek w dziejach Oscarów?

Trzy osoby trzymające w dłoniach statuetki Oscarów

Oscary już niebawem, dlatego warto przyjrzeć się nazwiskom ludzi ze świata kinematografii, które najczęściej pojawiały się w kopertach z wynikami!

Chociaż Oscary dla aktorów są tymi najbardziej rozpoznawalnymi, to osoby, które zgarnęły największą liczbę nominacji oraz nagród w większości (z małymi wyjątkami), nie są wcale aktorami, a osobami stojącymi za kulisami produkcji filmu. Są to reżyserzy, rysownicy, projektanci strojów, kompozytorzy, czy osoby od efektów specjalnych. Czy wszyscy ci, bez których film nie mógłby powstać. A jedna z wymienionych poniżej osób otrzymała Oscara aż 26 razy. Zastanawia nas jedno: czy posiadała jakiś specjalny pokój, szafkę, gabloty, w których trzymała swoje filmowe trofea?

Meryl Streep: 3 Oscary

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Aktorka Meryl Streep na ulicy; czarno-biała fotografia

Kolejny rok i kolejna nominacja Meryl Streep, ale to już chyba nikogo nie dziwi. Aktorka była nominowana 21 razy, co jest absolutnym rekordem wśród aktorów. Jednak samą nagrodę przyznano jej trzykrotnie – za Sprawę Kramerów, Wybór Zofii oraz Żelazną damę.

Jack Nicholson: 3 Oscary

Aktor Jack Nicholson trzymający cygaro i puszczający kółka z dymu

Kto by pomyślał, że dorabiający jako ratownik, pomocnik kierownika kina czy goniec w MGM (Metro-Goldwyn-Mayer), Jack Nicholson zostanie jedną z najważniejszych postaci kina? Aktor o diabelskim uśmiechu był nominowany do Oscara 12 razy. Ostatecznie wyróżnienie zdobył za Lot nad kukułczym gniazdem, Czułe słówka i Lepiej być nie może.

John Ford: 4 Oscary

Reżyser John Ford siedzący z fajką i czytający scenariusz

Ze wszystkich reżyserów największą liczbą Oscarów może pochwalić się John Ford, który zgromadził ich aż cztery. Ford wyreżyserował 140 filmów, z których największy rozgłosy zyskały westerny. Reżyserowi wręczono statuetkę za Potępieńca, Grony gniewu, Zieloną dolinę oraz Spokojnego człowieka.

Dennis Muren: 8 Oscarów

Dennis Muren pochylający się nad makietą statku kosmicznego z Gwiezdnych Wojen

Bez Dennisa Murena nigdy nie powstałyby takie klasyki jak Park Jurajski, Indiana Jones czy Gwiezdne Wojny. Dzięki swojej pracy, która przyczyniła się do zmiany kinematografii, został okrzyknięty specem od efektów specjalnych. Akademia przyznała mu 8 Oscarów, m.in. za dwie części Gwiezdnych Wojen, Park Jurajski, Indiana Jones i Świątynia Zagłady a także E.T..

Alan Menken: 8 Oscarów

Uśmiechający się Alan Menken w beżowej marynarce i okularach

Ten człowiek jest odpowiedzialny za muzykę, którą słyszeliście w najważniejszych bajkach swojego dzieciństwa. Kompozycje Alana Menkena pojawiły się m.in. w Pięknej i Bestii, Małej Syrence czy Alladynie, przynosząc muzykowi 8 nagród.

Edith Head: 8 Oscarów

Edith Head trzymająca swoje oscary w ramionach

Kojarzycie Ednę Mode, projektantkę kostiumów Iniemamocnych? Twórcy bajki wzorowali się na Edith Head, która zaprojektowała ubrania do jedenastu filmów Hitchcocka. Nominowana 35 razy, wygrała 8 Oscarów. Jej stroje możecie zobaczyć choćby w Rzymskich wakacjach, Sabrinie czy Wszystko o Ewie.

Walt Disney: 26 Oscarów

Walt Disney bawiący się maskotkami Myszki Miki i Goofy'ego

Czas na bezdyskusyjnego zwycięzcę – Walta Disneya, który był nominowany 59 razy, z czego 26 skończył jako laureat. Akademia nagradzała go nie tylko za filmy animowane, ale także pełnometrażowe i krótkometrażowe filmy dokumentalne. Walt Disney bez wątpienia zostawia wszystkich daleko w tyle.

Tekst: Mateusz Sidorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News