Zestawienie najlepszych festiwali końca

Grupa przebranych osób trzymających zimne ognie

Kwarantanna trwa i nikt nie jest w stanie stwierdzić dokładnie jak długo będziemy zmuszeni spędzać czas w domu. Jedno jest jednak pewne – w końcu wszyscy będziemy mogli spokojnie wyjść i świętować koniec pandemii. Wtedy pozostanie nam tylko jedno pytanie – jak to zrobić? Tutaj przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy zbiór największych festiwali końca. Czy to epidemii, czy zimy, oto zestaw inspiracji na wspólne świętowanie wszelkich zakończeń i nowych początków. Nasza kwarantanna też się wreszcie skończy, a wtedy będziemy gotowi.

1. Festiwal la Mercè

Grupa osób z racami i petardami stojąca na ulicy

Największy festiwal w Barcelonie. Obchodzony jest pod koniec września, z okazji zakończenia panującej w mieście zarazy. Trudno wymienić wszystkie zawarte w nim atrakcje. Do najważniejszych należą parada gigantów, pokazy ognia i sztucznych ogni. 4 dni ucztowania i świętowania w każdym zakątku miasta.

2. Festa del Redentore

Sztuczne ognie nad kopułą kościoła w Wenecji

Jedno z najpopularniejszych i największych weneckich świąt, poświęcone zakończeniu zarazy, która w XIVw. zdziesiątkowała miasto. Odbywa się rokrocznie na początku września. W trakcie obchodów, weneckie barki łączone są w most wotywny między nabrzeżem, a wyspą Giudecca. Na niej położony jest kościół upamiętniający koniec zarazy. Główną atrakcją jest jeden z największych na świecie, trwający pół godziny pokaz sztucznych ogni.

3. Vappu

Pomnik w studenckiej czapce, w tle ludzie

Finlandzki festiwal przejścia z zimy w lato. Najhuczniej obchodzony w Helsinkach, kojarzony również ze świętem studentów. Nazywany niekiedy fińskim karnawałem festiwal, w trakcie którego ulice zapełniają się ludźmi, w powietrzu latają serpentyny, je się tradycyjne pączki i pije wino musujące.

4. Karnawał w Bonn

Przebrani ludzie w trakcie parady

Koniec adwentu to dla Niemców początek karnawałów. Największym z nich jest ten organizowany w mieście Bonn. Historia ma swój początek w XIXw. kiedy praczki z jednej z dzielnic postanowiły założyć komitet sprzeciwiający się patriarchalnemu systemowi władzy. Tradycyjnie więc na czas tego wydarzenia, władzę przejmują kobiety, a przez miasto przetaczają się huczne pochody i parady.

5. Święto Latarni

Tradycyjne chińskie lampiony

Święto z okazji końca obchodów nowego roku w Chinach. Między 13 a 15 dniem roku, według chińskiego kalendarza, ulice przyozdabiane są bogato zdobionymi lampionami. Nie brakuje parad przebierańców, muzyki i tańców.

 

Rate this post