Zdjęcia walczące z przesądami o albinosach

Czarne dziecko zakrywa albinosowi oczy.

Albinosi urodzeni w Tanzanii od małego muszą walczyć z ostracyzmem. Wielu mieszkańców tego kraju dalej wierzy w przesąd, że dzieci, które chorują na tę chorobę, są dziećmi diabła. Takie wierzenia skutkują przemocą i zabójstwami.

Marinka Masseus – fotografka, używa zdjęć, aby przyciągnąć uwagę do tego tematu i uświadamiać, jak negatywne skutki mogą mieć pradawne ludowe wierzenia. W serii zdjęć, zatytułowanej Under The Same Sun, holenderska artystka, wykonała portrety Tanzańskich dzieci. Pozowały jej zarówno te dotknięte chorobą jak ich zdrowi rówieśnicy. Fotografie pokazują dzieci tak, aby pokazać charakter ich różnic.

W Tanzanii jest nawet nagroda za głowę dziecka z Albinizmem, ze względu na fakt, że zabicie osoby z tą chorobą, jest uznawane za czyn przynoszący szczęście

Lęki i przesądy okalają albinosów z każdej strony i są bardzo głębokie w społeczności Tanzańskiej. Są tak głębokie, że wiele kobiet po urodzeniu albinosa, jest zmuszone do zabicia dziecka zaraz po narodzinach. Jeżeli kobieta odmówi, dziecko jest automatycznie skazane na ostracyzm – mówi Marinka.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Afrykańskie dzieci przytulają się.

Wielu dzieciom odmawia się podstawowych praw człowieka. Są skazane na pogardę. Mieszkańców uczy się, że takie dzieci są złem, a ich życie przynosi plemieniu klątwę – dodaje.

Zdjęcia starają się pokazać piękno albinizmu i dać dzieciom, które przeżyły, nadzieję. Zostały one stworzone w kolaboracji z Josephat Torner Foundation. Marinka, za swój projekt otrzymała Lucie Award w kategorii fotograf roku 2016. Pamiętajmy o albinosach i ich wspierajmy!

Portret dziecka z kwiatami w ustach. Rówieśnicy pozują. Czarny i albinos. Portret albinosa z kwiatem w ustach. Czarne dziecko zakrywa albinosowi oczy. Dwaj albinosi pozują do zdjęcia. Uścisk dłoni zdrowego Tanzańczyka i albinosa. Tekst: Jeremi Pedowicz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News