Zastawa dla ludzi cierpiących na demencję

Najnowszy projekt Sha Yao, która na co dzień zajmuje się wzornictwem przemysłowym, może poprawić jakość życia wielu ludzi. Innowacyjny pomysł kolorowej zastawy obiadowej ma pomóc w codziennych posiłkach starszym osobom cierpiącym na demencję.

Jak sama autorka przyznaje, stworzenie zestawu łączy się z chorobą bliskiej osoby. Kiedy u jej babci zdiagnozowano Alzheimera, projektantka postanowiła, że chce pomóc wszelkimi możliwymi sposobami. Aby bliżej poznać chorobę, zgłosiła się jako wolontariuszka do domu opieki seniorów.

20141024225136-flyer-with-no-link-4

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Yao zauważyła, że problemy starszych osób zaczynają się w najprostszych czynnościach. Seniorzy mieli trudności już w trakcie jedzenia. Niezdarnie używali nieprzystosowanych dla nich sztućców, zdarzało im się wylać napój czy pobrudzić sobie spodnie.

Projektantka postanowiła, że pomoże babci robiąc to, co umie najlepiej. Obserwacje zaowocowały serią badań, aby jak najbardziej uprościć proces posiłku. Tak powstała zastawa „Eatwell”, w pełni przystosowana dla osób z zaburzeniami motorycznymi. Każdy jej element posiada gumowe spody, poprawiające stabilność kubków i misek. Dopracowany jest także kształt sztućców, który pozwala na łatwe zbieranie jedzenia i dopasowuje się do

ręki. Projektantka pomyślała nawet o kolorach – zastawa utrzymana w soczystych barwach, stymuluje apetyt i ułatwia rozróżnienie jedzenia od naczynia. Zestaw ma dwa warianty: dla osób prawo i leworęcznych.

„Eatwell” zostało świetnie przyjęte i nagrodzone przez Stanford Center. Konkurs był wycelowany w innowacje dotyczące osób starszych. Wielu uczestników skupiło się na tworzeniu aplikacji. Mimo świetnych pomysłów, używanie smartfona dla znacznej większości seniorów wiąże się z trudnościami. Sha Yao zwróciła uwagę na znacznie bardziej przyziemny problem, a jej dopracowana w każdym calu zastawa okazała się być strzałem w dziesiątkę. Pomysł został zrealizowany dzięki wsparciu przez crowfunding. Innowacyjny zestaw obiadowy na pewno ułatwi życie wielu osobom.

 20141021092530-8

tekst | Iwona Norberczuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News