ŻAL: elektronika, gitary, wokal i nadchodzący krążek!

Dwóch mężczyzn - jeden blondyn trzymający rękami drewnianą belkę, drugi brunek z zarostem

Tworzą taneczną elektronikę w stylu vintage rodem z lat 80., okraszoną brudnymi gitarowymi solówkami. Ich brzmienia przywodzą na myśl takie klasyki jak New Order, Bronski Beat, Massive Attack czy David Bowie. A już niedługo światło dzienne zobaczy ich debiutancki krążek!

Duet ŻAL tworzą Jakub Buchner i Aleksander Żurowski. Jakub jest odpowiedzialny za wokal i gitarę. Zaczynał w improwizacyjnym składzie Dorób Psu Ogon (z Tymonem Bryndal, Jakubem Kostrzewą-Dawidziukiem, oraz przez chwilę Natanem Kryszkiem), następnie przestrzeń improwizacji eksplorował w Warszawa Improvisers Orchestra, biorąc udział w nagraniu koncertu w CSW, pod kierownictwem Ray’a Dickati’ego, oraz Patryka Zakrockiego.

Jest współzałożycielem trzech zespołów: ŻAL, zimnofalowo-hardcorowym składem Mata Hari (Aleksandar Ćirlić, Łukasz Wolniak), oraz Wicked Giant. Przez jakiś czas grał z zespołem Saute (Patrycja Złoczowska, Tomasz Poterała i Krzysztof Guzewicz).

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Aleksander z kolei to pianista i sytezatorzysta. Choć karierę rozpoczynał od klawiszy, teraz bardziej interesują go zagadnienia produkcyjne. Uczestniczył w wielu projektach eksperymentalno – improwizowanych, mocno związany z klubem Eufemia i cyklem Impro Miting. Na improwizowanych koncertach spotykał się z muzykami takimi jak: Wojtek Kurek, Wojtek Traczyk, Teodor Olter, Sabah Al Ani, Ray Dickaty, Miłosz Cirocki, Mateusz Romanowski i inni.

Z Dj’em Mo z RECOGNITION tworzy klubowy duet Steam, z Jakubem duet ŻAL, kolaborował również z Mają Olenderek i Hanią Malarowską (Hanimal). Partycypuje też w mocno uduchowionym i transowym projekcie Chryste Panie na dwie perkusje, saksofon tenorowy i syntezator monofoniczny. Żurowski ma swój wkład również w sztukę teatralną. Jest autorem i wykonawcą oprawy dźwiękowej do spektaklu Jeden Gest w reżyserii Wojtka Ziemilskiego wyprodukowanego przez Nowy Teatr. Od kwietnia 2017 roku gra też z Baashem. Ostatnio interesują go liczne zagadnienia psychoakustyczne, oraz klasyczne analogowe dźwięki z minionych lat.

14 września światło dzienne ujrzy ich debiutancki album Teodor nakładem niezależnego wydawnictwa Serious Records. Z tej okazji – tego samego dnia, w warszawskim Klubie CHMURY odbędzie się event promujący premierę płyty. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Kadr z koncertu, dwóch mężczyzn na scenie

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News