Za hajs najemcy baluj

Photo by cottonbro studio:

Ile pieniędzy straciłeś wynajmując mieszkanie przez ostatnie powiedzmy, 10 lat? Czy policzyłeś kiedyś ile twój czynsz wynosi w ciągu 10 lub 20 lat? Zaraz się dowiesz, że jesteś milionerem na minusie. “Wynajem jest spoko, bo mogę się wyprowadzić do Australii kiedy zechcę”. “Nie lubię się przywiązywać do miejsc.” Wiele podobnych motywacji i każda wystarczająco dobra, by przewalić fortunę prosto do kieszeni twojego land lorda…

Jednak zanim Ci o nim opowiemy podliczmy pieniądze, które przelałeś przemiłej Pani Marysi czy też mniej przyjemnemu Panu Andrzejowi wynajmując mieszkanie. Przypuśćmy, że masz 29 lat i wyprowadziłeś się od rodziców zaraz po maturze. Wynajmujesz mieszkania od 10lat i co miesiąc przelewasz na konto właścicieli około 2000 – specjalnie podajemy niską kwotę, bo w dużych miastach płaci się więcej, ale załóżmy, że wynajmujesz taniej. Na opłaty związane z czynszem i mediami przeznaczają oni ok. 500zł. Reszta ląduje do ich kieszeni. 10 lat, rok ma 12 miesięcy i co miesiąc wyrzucasz 1500zł. Prosty rachunek, straciłeś przez te lata ok. 180 000 zł.

No dobra, ale może lubisz wyższy standard, albo dodatkowo okolice centrum? Wtedy płacisz średnio 4000 (kiedyś może 3500, ale ostatnio załóżmy, że 5000 złotych) Wtedy to już 360 000 zł. Ale halo, może wynajmujesz nie od dziesięciu ale od dwudziestu lat? Wtedy twoja kieszeń staje się naprawdę wypchana, masz 720 000 złotych. Co prawda na minusie, ale format człowieka liczymy w kwotach, a nie plusach czy minusach, prawda? 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Przespałeś program Mieszkanie dla Młodych?

A może nie jest za późno? Nie pisaliśmy tego artykułu po to, żeby Cię zdołować, mieliśmy dla Ciebie dobrą informację. Przez najbliższe cztery lata będzie funkcjonował program, który może pomóc Ci w zakupie nieruchomości – “Mieszkanie dla Młodych”. Program ten jest skierowany do osób młodych, chcących zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym, które powinno spełniać określone wymagania. MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu.

O projekcie – http://www.mieszkaniedm.pl/

Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa i single w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka. Osoby te również do dnia podpisania umowy nie mogą być właścicielami bądź współwłaścicielami innego mieszkania. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z zarobkami. Jedyny warunek to spełnienie wymagań zdolności kredytowej w banku.

Spełniasz te warunki? W takim razie możesz liczyć na jednorazową dopłatę w wysokości od 10%, jeśli jesteś singlem (przynajmniej w świetle prawa) albo od 15% w przypadku kiedy już zawarłeś związek małżeński i masz jedno lub dwójkę dzieciaków. Kolejny plus dla małżeństw, które planują większą rodzinkę, jeśli  w ciągu 5 lat od zawarcia umowy urodzi Wam się trzecie dziecko macie możliwość ubiegania się o kolejne 5% dofinansowania.

Wymagania mieszkalne prezentowały się następująco

Mieszkanie nie może być większe niż 75m2. Chyba, że posiadasz przynajmniej trójkę dzieci, wtedy możesz pomyśleć nawet o 85m2. Poszperaliśmy trochę w internecie i mamy informację, że takie mieszkania powstają właśnie tuż obok toru Wyścigów Konnych Służewiec, na warszawskim Ursynowie. Osiedle będzie nazywać się Central Park Ursynów. W 23 budynkach znajdzie się ponad 2000 mieszkań. Za inwestycję odpowiada firma Marvipol S.A., która dedykuje swoje mieszkania właśnie osobom młodym, poszukującym swojego pierwszego lokum. Powierzchnia mieszkań jest dostosowana do wymagań programu MDM (średnio ok 52m2), a ceny zaczynają się już od 5990zł za metr kwadratowy. 311 480 zł za własne mieszkanie? Brzmi dobrze.

To co, może przemyślisz sprawę i przestaniesz fundować wakacje na Majorce właścicielom mieszkania, w którym właśnie mieszkasz?

Zobacz też: Livigno – alpejski raj w Italii ☀️??

Livigno – alpejski raj w Italii ☀️??

 

 

 

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News