„Your Farm” – czas ubrudzić sobie ręce

Zadowolone, hasające beztrosko krówki i tłuste kury mrugające z opakowań żywności, to niestety tylko iluzja. Zabawka „Your Farm” obnaża prawdziwe oblicze zakładów produkujących nasze jedzenie. Ciasno upchane rzędy zwierząt, metalowe zagrody, antybiotyki i pasza bazująca na soi – to elementy, którymi możemy się „pobawić” na fermie.

Projektowanie oraz wyposażenie ręcznie wykonanej fermy zajęło ponad dwa miesiące. Równocześnie z modelem powstała gra online pod takim samym tytułem. „Your Farm” zostało stworzone na zlecenie Compassion in World Farming Polska. Organizacja powstała 50 lat temu w Wielkiej Brytanii i działa na rzecz poprawy jakości życia zwierząt hodowlanych. CWIF dąży do zmiany prawa i uświadomienia konsumentów o prawdziwych warunkach panujących w gospodarstwach przemysłowych.

cows close up CV1A9643

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Wesołe krówki kontra rzeczywistość

Dziecięce książeczki oraz bajki tworzą bardzo pozytywny wizerunek ferm. Kojarzymy je z sielanką, wypasającymi się na zielonych pastwiskach krowami i sympatycznym hodowcą w kraciastej koszuli, z widłami dzierżonymi w dłoni. Trzeba do tego wszystkiego dodać sentyment do bajek Disneya i powstaje fikcyjna kraina, którą ciężko jest zdemaskować. „Your Farm” próbuje walczyć z fałszywym wyobrażeniem wielkich gospodarstw hodowlanych.

–To lata świetlne od zabawkowych ferm, jakimi być może sami się kiedyś bawiliśmy, ale zdecydowanie bliżej do rzeczywistości większości zwierząt hodowlanych – mówi Małgorzata Szadkowska z CIWF. Prawda jest niestety bardzo brutalna – aż 2/3, czyli zawrotna liczba 50 miliardów krów, kur i świń, trzymana jest w zatrważających warunkach. Takie fermy przemysłowe można przyrównać do fabryk, w których zwierzęta są zupełnie pozbawione wolności.

playing with farm toy CV1A9486

Zabawa z happy endem

Zarówno gra komputerowa, jak i wersja pudełkowa prezentują bardzo niewinnie, ale za uroczym wyglądem skrywa się ważna nauka. Rozgrywka posiada kilka etapów, a w każdym z nich czyhają pułapki. Upchnąłeś za dużo zwierząt w klatkach i teraz chorują, co zrobić? Możesz zaryzykować fiaskiem swojego gospodarstwa, albo wybrać bardziej sprawdzone rozwiązanie… czyli antybiotyki. Za chwilę pojawia się kolejny problem. Zaczyna brakować paszy. Trzeba wyprodukować jej więcej, aby wykarmić ściśnięte zwierzęta. Najlepszym pomysłem będzie zasadzenie soi. Brzmi zatrważająco? O to chodziło projektantom gry – pokazać prawdziwe oblicze fermy w nowoczesny i satyryczny sposób.

Jest jednak również jasna strona zabawki. System można „naprawić”! Wystarczy uwolnić krowy, świnki oraz kury i stworzyć pastwisko, na którym będą mogły się swobodnie wypasać. Cała rozgrywka daje wiele do myślenia. Jest bezpośrednią metaforą, co należy zrobić, aby wpłynąć na jakość życia zwierząt hodowlanych, ale również poprawić nasze nawyki żywieniowe, odrzucając mięso faszerowane sojową paszą i antybiotykami.

farm toy unfolded angled CV1A9808

Ty też możesz zostać #Naprawiaczem

CWIF chce dzięki „Your Farm” wpływać na świadomość konsumentów. Dąży do zakończenia chowu przemysłowego i poprawy jakości żywności. Po przejściu internetowej gry, można przyłączyć się do ruchu organizacji i zostać #Naprawiaczem Ferm. CWIF na każde 2000 nowych członków uwalnia jedno zwierzę z klatki. Namawiamy do przyłączenia się do akcji – zyskają na tym nie tylko krowy, świnie i kury ściśnięte w hodowlanych klatkach, ale również i my.

tekst | Iwona Norberczuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News