XXI wiek na szczerych do bólu ilustracjach

Grafika przedstawiająca parę siedzącą na kanapie, otoczoną ikonkami z aplikacji

Jean Jullien, francuski grafik, poprzez swoją sztukę komentuje współczesne społeczeństwo. Jego kolorowe satyryczne ilustracje są nie tylko zabawne, ale również bardzo prawdziwe. Stanowią trzeźwą ocenę naszej społeczności, zagubionej w stechnologizowanym świecie.

Prace Julliena wyśmiewają nasze uzależnienie od technologii, w szczególności od urządzeń mobilnych. Postacie pozostają w stałej łączności ze światem, co paradoksalnie sprawia, że są samotne i wyobcowane. Siedzą obok siebie, ale nie rozmawiają, robią zdjęcia potrawom, ale nie jedzą, zasypiają, ale nadal czujnie spoglądają na telefon. Jak bardzo znajomo to brzmi? Oglądamy świat przed ekrany naszych smart fonów, skupiamy się na uwiecznianiu chwil, zamiast na ich przeżywaniu.

I1Ilustracje nie tylko dotyczą naszych relacji z nowoczesną technologią, ale również zwyczajnych sytuacji. Zaintrygowany codziennymi interakcjami międzyludzkimi, artysta bada nasze społeczne i aspołeczne zachowania, a także sposób w jaki się komunikujemy. ,,Obserwacja dużo dała moim pracom. Kocham patrzeć jak ludzie zachowują się na ulicy, w komunikacji miejskiej, sklepach, restauracjach. Dostrzegam prawdziwe piękno w samotnej twarzy na tle miejskiego krajobrazu” – mówi.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Inteligentny i przemyślany humor jest najsilniejszym narzędziem Julliena w walce z bezmyślnością. Subtelne żarty, charakterystyczna paleta kolorów i miłość do minimalizmu przyniosły mu dużą popularność. Nie bez powodu plakaty jego autorstwa zdobią ulice Londynu.

I2

I3

I4

I5

I6

I7

I8

I9

I10

I11

I12

I13

I14

I15

I16

I17

I19

I20

I21Rysowanie to świetna rozrywka dla dzieci, ale uświadomiłem sobie, że ma także moc dokonywania prawdziwych zmian, ma realny wpływ na bieg wydarzeń. Jest to kierunek, który wybrałem. Zawsze wiedziałem, że będę rysować w ten, czy inny sposób, a to jest właśnie sposób w który wierzę – podsumowuje artysta.

Tekst: Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News