„XD” zostało „słowem roku 2017” według PWN

Znaki XD

Właśnie zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2017, zorganizowany przez PWN. W plebiscycie oddano ponad 5000 głosów. Najbardziej kultowym słowem zostało XD.

Wyniki plebiscytu nie były od razu jednoznaczne. Najwięcej głosów zebrał zeszłoroczny zwycięzca – sztos. Na drugim miejscu pojawił się neologizm – dwudzionek (gdyby ktoś nie wiedział: weekend). Dopiero na trzecim miejscu padło XD. Dlaczego XD zostało zwycięzcą, a nie sztos, czy dwudzionek? Zwycięzcą nie mógł zostać zeszłoroczny laureat, a słowo dwudzionek to zbyt słabo akceptowalny pomysł.

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary). – czytamy na stronie PWN.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Czy sądzicie, że XD faktycznie zasługuje na miano Słowa Roku?

3,7/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News