Wystawy, które powinniście zobaczyć w najbliższym kwartale

Dziewczyna w muzeum

Jak dobrze wiemy chodzenie do muzeów i galerii sztuki to nie tylko rozrywka zarezerwowana dla elit.

Bezpośredni kontakt z dziełem sztuki może być bardzo kojącym i refleksyjnym doświadczeniem, jak i dobrą alternatywą na piątkowy wieczór. Jeśli macie ochotę na kulturowe uniesienia a nie chcecie tracić czasu na szukaniu, na dole znajduje się parę propozycji, które mogą was zainteresować.

1. Karol Marks vs Moby Dick. Analiza formy i rozbiórka idei

Krzysztof M. Bednarski rzeźbiarz, twórca instalacji, obiektów oraz plakatów. Od 26 października możemy oglądać jego wystawę Karol Marks vs Moby Dick w Muzemu Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Pierwszy to prosty i gładki obiekt, który skłania do refleksji. Drugi to rozczochrana głowa, która prowokuje do dyskusji. Moby Dick to symbol lustra, w którym ujawnia się deprawacja natury ludzkiej. Marks to symbol troski o ludzki los, który zainspirował zbrodnię polityczną. KMB wykorzystuje oba te obiekty zarówno pod względem formy, jak i pod względem idei. Koncepcja wystawy koncentruje się na tych dwóch symbolach, pokazując, jak wiele treści można im narzucić i z nich wyciągnąć poprzez odpowiednie zabiegi rzeźbiarskie.

Wystawę można oglądać do 23 marca
Miejsce: MOCAK, Kraków

2. Antkowiak. Ojciec młodej polski

Od 6 października możemy oglądać wystawę poświęconą Jerzemu Antkowiakowi w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, której kuratorem jest projektant Tomasz Ossoliński.

Ubrania bywają dziełami sztuki, ale opowiadają też o czasach, w których powstawały, o relacjach społecznych, a także o polityce — mówi Ossoliński.
 Na dwóch piętrach wystawy zobaczymy kilkaset obiektów. Sześćdziesiąt ubrań – wybranych tak, by pokazać to, co było w Modzie Polskiej najbardziej efektowne i najbardziej charakterystyczne dla marki.

Wystawę można oglądać do 17 marca
Miejsce: Muzeum Włókiennictwa, Łódź

3. Do czysta / The Cleaner

The Cleaner to wyjątkowa wystawa poświęcona twórczości wybitnej artystki Mariny Abramović działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć 120 prac począwszy od lat 60-tych do dzieł współczesnych. Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Sama artystka będzie gościem toruńskiego CSW w czasie wernisażu w marcu 2019 roku.

Wystawę będzie można oglądać od 8 marca do 11 sierpnia
Miejsce: CSW Toruń

4. Fortune Teller Told Me

Fotografka Sonia Szóstak zaprezentuje wybór swoich najnowszych, a także wcześniejszych prac. Leitmotivem tej wystawy są rozważania na temat kobiecego ciała widzianego przez pryzmat fotografii. Poruszając się pomiędzy fotografią modową, podróżniczą i portretem zdjęcia Szóstak są wielką afirmacją kobiecości. Fotografka rozwija niezależny język artystyczny zakorzeniony w tradycji wielkich mistrzów malarstwa i fotografii, czerpiący z dziedzictwa klasycznego portretu, lecz przy tym świeży i ujmująco liryczny.

Wystawę będzie można oglądać od 15 lutego do 6 kwietnia
Miejsce: Leica 6×7 Gallery w Warszawie.

5. Żyto: Salony i Ulice

Może mogłem być jakąś tam gwiazdą rapu, ale nie zostałem. Nie żałuję — tak mówił Michał Żytniak w ostatnim wywiadzie dla Radio Czwórka. Ulica jednak żałuje, bo dla wielu wyjadaczy w polskim podziemiu na szczycie listy był Żyto, a potem długo, długo nic. Ma na koncie m.in. album Wiry, który wyszedł nakładem Prosto w 2014 roku. Ziomek jednak się nie przejmuje i zabrał się za to, co daje mu największą satysfakcję — malarstwo. Podobnie jak z tekstami, na obrazy pomysłów mu nie brakuje. Jak sam przyznaje, inspiracją dla jego twórczości są nie tylko własne doświadczenia, ale również to, na co trafia w social media.

Wystawę można oglądać od 7 do 21 lutego
Miejsce: Oleandrów 3, Warszawa

6. Vacuum Cleaner

Vacuum Cleaner to wystawa prac młodej artystki Agnieszki Kotarby, na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe w latach 2013 – 2018. Ich wspólnym mianownikiem jest temat relacji międzyludzkich, ich ambiwalentności — z jednej strony potrzeba kontaktu, a z drugiej poszukiwanie pustki, spokoju, wyczyszczenia przestrzeni emocjonalnej. To swoista walka pomiędzy Horror, a Amor Vacui. Absolwentka krakowskiego ASP poprzez swoje prace stara się zaprosić nas do spotkania z samym sobą, do zderzenia się z otaczającym nas zewsząd nadmiarem rzeczy oraz emocji.

Wystawę można oglądać od 18 stycznia do 18 marca
Miejsce: Scena Supernova, Kraków

Tekst: Monika Zaliwska

Oceń artykuł. Autor się ucieszy