Wystawa Haute- à-porter w belgijskim Modemuseum Hasselt

Kto by się spodziewał, że kiedykolwiek haute couture, krawiectwo najwyższej jakości, stanie na równi z prêt-à-porter, czyli modą użytkową? Wystawa Haute-à-porter, której kuratorem jest Filep Motwary, to niepowtarzalna okazja do poznania cech wspólnych dla rzemiosła artystycznego i konsumpcyjnego.

Prezentacja kolekcji odbywa się od 2 kwietnia do 11 września 2016 roku w Modemuseum w Hasselt. Jest to kwintesencja mody na najwyższym poziomie, którą można określić jako artyzm dostępny dla każdego, jeśli oczywiście widz wczuje się w otaczającą go estetykę tego unikatowego designu. Każdy element wystawy skłania do zastanowienia się nad tą skrupulatnie opracowaną koncepcją.

biała sukienka i struś

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zadaniem gości jest dostrzeżenie spójności między podzieloną modą. To jej różnorodność wpływa na to, że jest czymś intrygującym i nieskończonym. Chcemy widzieć ją w każdej postaci, nie tylko pod zaskakującą formą, ale także w wersji minimalnej, dostępnej dla przeciętnego człowieka. Okazuje się, że haute couture i ready-to-wear wcale się nie wykluczają, a wręcz odpowiadają sobie i wzajemnie się inspirują. I to właśnie pokazują projekty z kolekcji słynnych domów mody, które można oglądać na wystawie.

Motwary daje możliwość podziwiania nie tylko samych ubrań, ale również sztuki w formie fotografii. Nie można nie wspomnieć o głównej postaci z plakatu, promującego wystawę w Hasselt. Przykuwająca wzrok modelka, o eterycznej urodzie, to właśnie Ola Rudnicka – jedna z ulubienic Karla Lagerfelda, która ma na swoim koncie współpracę z najlepszymi jak Lanvin czy Dolce&Gabbana.

Dla największych entuzjastów wystawy przygotowano również jej wersję graficzną, która przedstawia mały zarys tego, co można przeżyć na żywo podczas zwiedzania. Nad książką pracowali najbardziej znani fotografowie, jak Peter Lindbergh czy Vassilis Karidis. Zdjęcia nie wyglądałyby tak wyjątkowo, gdyby nie praca scenografa Liena Wautersa, a to wszystko pod czujnym okiem głównego opiekuna projektu – Motwary’ego.

ubrania na manekinach na schodach

  ubrania na manekinach na schodach

niebotycznie wysokie szpilki i złote buty na obcasie

manekiny w ubraniach od projektantów

plakat wystawy haute-a-porter z Olą Rudnicką w czerwonej sukni

człowiek w roboczym ubraniu i modelka z pomalowaną na niebiesko twarzą i z niebieskimi włosami  brązowo-różowy kostium od projektantki

tekst | Kinga Wiśniewska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News