Wystawa ART next to FASHION podbija Toruń

ilustracja kobieta czerwono-czarno-biała

Z czym kojarzy nam się moda? Z prezentacją kolekcji na wybiegach, wielkimi biznesami czy z nieskazitelnie pięknymi okładkami Vogue’a? A dlaczego nie odbierać mody jako część artyzmu? Aby odmienić to dotychczasowe postrzeganie, zainicjowano pomysł stworzenia niebanalnej wystawy w Toruniu – ART next to FASHION.

Opiekunem wydarzenia jest Mateusz Kozieradzki, który postanowił zrobić pewien eksperyment: połączyć modę współczesną ze sztuką. Wystawa odbędzie się w toruńskim CSW już 15. kwietnia o godzinie 19:00. Jej głównym celem jest otwarcie umysłów na odbiór mody w kontekście artystycznym. Dlatego swoje 5 minut będzie miały zarówno rzeźba, architektura i malarstwo, jak i projektowanie czy fotografia. Wcześniej brakowało w Polsce podobnych inicjatyw, więc z pewnością tego typu wydarzenie zyska aprobatę uczestników.

szary plakat z różowo-niebieskim napisem i postacią w kostiumie od projektanta

Twórczość czołowej grupy ilustratorów, rozpoznawalnych również za granicą, m.in. Anny Halarewicz, Huberta Kołodziejskiego, Katarzyny Smoczyńskiej i Pawła Zawiślaka, zostanie zestawiona ze szkicami znanego serbskiego projektanta Zvonko Markovica, który zyskał rzeszę fanów podczas tegorocznego Fashion Weeka w Nowym Jorku. Do obejrzenia będą również dzieła Łukasza Bielińskiego, który balansuje na pograniczu rysunku i malarstwa.

Szymon Kurpiewski z kolei pokaże swoją koncepcję historii sztuki w połączeniu z popkulturą poprzez kolaże w wersji cyfrowej, które Anna Maria Adamczuk w nieprzeciętny sposób przeniosła na materiał tworzonych ubrań.

Kolejną udaną współpracę zaobserwujemy na fotografiach Katarzyny Widmańskiej i Macieja Boryny w zestawieniu z dziełami Katarzyny Konieczki – znanej, polskiej kostiumograf. Artystka tworzyła kreacje sceniczne nawet dla kontrowersyjnej piosenkarki Lady Gagi. Do tego lokalny artysta Karol Miętkiewicz, zainspirowany twórczością Mcqueena czy Muglera, również ma zamiar zadziwić odbiorców swoimi projektami.

czterech mężczyzn na drążku w koszulkach i spodniach

Oprócz części estetycznej wystawy, zostanie poruszona też problematyka współczesnego świata, dotycząca m.in. kwestii feminizmu. Kobiety odważne i wyzwolone z pewnością nie przejdą obojętnie obok biżuterii Iwony Demko, która stworzyła formy imitujące waginę. Powszechny temat ekologii zostanie poruszony w projektach Michała Łojewskiego, który używa materiałów biodegradowalnych w kolekcji swojej marki UEG. Zainteresowanie zoologią z kolei widać u Bartosza Marii Chmielewskiego, który przy wyrobie biżuterii wykorzystał elementy naturalnych owadów. Ekspozycję dopełni patron honorowy – firma biżuteryjna YES.

Wydarzenie: facebook.com/events/628591183946086/

abstrakcyjna fotografia z kobietą wchodzącą w wystawę

kolaz z trzech twarzy męskich

kolorowy kolaż zielono-fioletowo-czerwony

tekst | Kinga Wiśniewska

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News