WYSPA Z DŻUNGLĄ I KOBIETA KOBRA

kinomuzeumNie uznawał granic między życiem a sztuką i niewiele zważał na normy – artystyczne, moralne czy prawne. Najbardziej znany jest ze swoich filmów – pozbawionych ciągłości narracyjnej, często kręconych w sposób frenetyczny, nawiązujących do kiczowatych produkcji hollywoodzkich z lat 30. i 40. Swój niezwykły wyraz zawdzięczają marnej technice, slapstickowym żartom, psychodelicznym efektom i zaludniającym je dziwnym postaciom z otoczenia artysty. Są tu członkowie nowojorskiej bohemy, przebrani i umalowani przez Smitha transwestyci, nazywani przez niego „istotami” lub „gwiazdami Cinemaroca”, wymyślonego studia filmowego.

Smith był także autorem performansów, które przeprowadzał na ulicy, tworząc improwizowany, anarchistyczny teatr. W swojej estetyce często sięgał po to, co znalazło się na śmietniku współczesnej kultury, stąd jego zamiłowanie do przebrzmiałych sław, tandetnych dekoracji, a także postaci odrzuconych przez społeczeństwo. Tak też jest w przypadku Jungle Island, fimu Smitha pokazywanego w ramach Kinomuzeum z taśmy 16 mm, w którym główną rolę gra Mario Montez – słynna drag queen oraz etatowa superstar w Fabryce Andy’ego Warhola. Całość jest utrzymana w fantastycznej, barokowej estetyce silnie nasączonej kolorami tropikalnych krajobrazów. Postać Mario stanowi rodzaj hołdu złożony dla Marii Montez, gwiazdy amerykańskich produkcji lat 40., dominikańskiej pięknosci i ikony queeru.

To właśnie Kobieta Kobra, baśniowe widowisko w technicolorze w reżyserii mistrza gatunku noir, Roberta Siodmaka, zainspirowała Smitha do nakręcenia Wyspy z dżunglą, do tego stopnia, że mistrz campu za pomocą liści marihuany zrekonstruował egzotyczną garderobę Marii Montez. Maria Montez, tytułowa Kobieta Kobra, wciela się w podwójną rolę rozdzielonych po narodzinach bliźniaczek. Dobra siostra zostaje uprowadzona podczas nocy poślubnej i sprowadzona na Cobra Island, gdzie ma pomóc zdetronizować okrutną bliźniaczkę – królową wyspy, która terroryzuje mieszkańców krwawymi rytuałami.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Film będzie wyświetlany w ramach festiwalu KINOMUZEUM.

Data: 28 marca

Godzina: 19:00

Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News