Wysłałaś wiadomość do byłego? Naukowcy mówią, że może być to skutek uboczny stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne i kobieta z telefonem w dłoni

Lubimy wynajdywać usprawiedliwienia dla naszych dziwnych zachowań. Najczęściej zrzucamy winę na pełnie księżyca, Merkurego lub inne niezależne od nas przypadłości.

Nowe badania wykazały, że kobiety stosujące antykoncepcję częściej niż pozostałe zapominają o negatywnych doświadczeniach emocjonalnych.

Zgodnie z najnowszym raportem psychologicznym, pigułki antykoncepcyjne mogą wywoływać postrzeganie sytuacji z przeszłości w bardziej pozytywnym świetle, niż miało to faktycznie miejsce.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


W badaniu wzięło udział 58 kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne i 40 kobiet niestosujących doustnej antykoncepcji oraz 37 mężczyzn. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć wybrane – naładowane emocjonalnie i emocjonalnie neutralne przedmioty umieszczone na tacy. Następnie wszyscy zostali poproszeni o wymienienie i opisanie tylu przedmiotów, ile zdołali zapamiętać. Ten sam test został wykonany po raz drugi, tydzień później.

Badanie wykazało, że kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne miały tendencję do opisywania przedmiotów w bardziej pozytywnym świetle niż osoby niestosujące tego rodzaju antykoncepcji. Współautorka badania, Kirsten Oionen powiedziała, że wyniki pokazują wyraźnie, że kobiety przyjmujące pigułki, przedstawiają często różne sytuacje w bardziej pozytywnym świetle niż cała reszta.

Powszechnie wiadomo, że pigułka antykoncepcyjna może w znaczący sposób wpływać na nastrój, jednak to badanie jest jednym z pierwszych, które rozszerzyło aspekt wpływu pigułki na pamięć. Trzeba pamiętać, że badanie zostało wykonane na stosunkowo małej grupie, więc ma swoje ograniczenia.

Wszelkie nowe odkrycia muszą być kilkukrotnie sprawdzone, by potwierdzić słuszność wniosków z badań. Przyglądając się pamięci pod kątem bodźców wzrokowych, kolejne badania powinny zostać poszerzone także o bodźce werbalne, węchowe, słuchowe i kinestetyczne.

Czytaj również:
Czy już niedługo pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn pojawi się na rynku? Pierwszy etap badań zakończony
Powstał nowy, skuteczny przez rok środek antykoncepcyjny dla kobiet
Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News