Wybraliśmy 8 najciekawszych wydarzeń Big Book Festival ?

Tłum ludzi siedzący na świeżym powietrzu

Piąta edycja Big Book Festival – międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem powrót do początku. Hasło jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów, odkryć literackich i rozbudzania wyobraźni tak, jak robią to z nami pierwsze dziecięce lektury. Festiwal będzie też przewrotnym powrotem do szkoły.

Wydarzenia odbędą się w dawnych budynkach i na boiskach jednej z najsłynniejszych szkół Warszawy – gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej, do którego uczęszczała m.in. Maria Dąbrowska, autorka Nocy i dni. Z tej okazji postanowiliśmy przejrzeć program i wybrać dla Was kilka – naszym zdaniem – najciekawszych wydarzeń, w których koniecznie powinniście wziąć udział. No to zaczynamy!

Plenerowy spektakl „Miłość”
Zaczynamy chronologiczne. Spektakl plenerowy, od którego w piątek 23 czerwca po zmroku rozpocznie się festiwal. Będzie to opowieść o pożądaniu, mitach i przemocy w związkach. Zderzą się dwie wizje miłości i zrealizują dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennet, postaci z Dumy i uprzedzenia, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. Występują: Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzykę skomponował Leski, reżyseruje Anna Król. Przedsprzedaż biletów ruszy 10.06 w nowym centrum literackim – Big Book Café (Dąbrowskiego 81), kupić je także przed spektaklem. Informacje na temat biletów znajdziecie TUTAJ.

Plakat promujący spekatkl MIŁOŚĆ

Czy porządne morderstwo jest jeszcze możliwe?
W sobotę, o godzinie 12:00 w Sali Antywykładów
odbędzie się spotkanie z dr hab. Marzeną Sokołowską-Paryż, zatytułowane Zbrodnie, które wstrząsnęły Wielką Brytanią. W trakcie spotkania zostanie postawione pytanie: dlaczego w dzisiejszych czasach trudno o porządne morderstwo? I jak społeczne tło zabójstw opisują prozaicy z Wysp.

Mecz o bibliotekę
Również w sobotę, o godzinie 15:00 na szkolnym boisku spotkają się dwie drużyny koszykarzy. Charytatywny pojedynek pisarzy i dziennikarzy. Best Selery kontra Powolni Strzelcy. Stawką są książki, które pozwolą utworzyć biblioteki w ośrodkach opiekuńczych dla młodzieży. Grają: Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz, Anna Dziewit-Meller, Sylwia Kubryńska, Paweł Potoroczyn, Marta Perchuć-Burzyńska, Marcin Meller, Agnieszka Obszańska, Agata Passent, Łukasz Wojtusik.

Spektakl Wizyta
Jurek wraca w rodzinne strony. Wizyta jest wyzwaniem i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, musi zmierzyć się ze wspomnieniami i z duchami. Teatralna opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem. Reżyseria: Agnieszka Maskovic. W rolach głównych: Dawid Ogrodnik, Ewa Wencel, Jerzy Radziwiłowicz. Kiedy? Sobota, godzina 17:00 w SALI WIDZEŃ.

namiot festiwalowy BBF fot. Marcin Łobaczewski Wybraliśmy 8 najciekawszych wydarzeń Big Book Festival ?
Marcin Łobaczewski

Hygge: instrukcja szczęścia
Czy Duńczycy mogą nauczyć nas sztuki dobrego życia? Ile jest treści, a ile waty w filozofii przytulności? Dlaczego protestanci lepiej radzą sobie z budowaniem zaufania niż katolicy? Trudne pytania aktorce i pisarce Marie Tourell Søderberg stawia Anita Zuchora. Niedziela, godzina 12:00, Audytorium Medium

Bicie rekordu świata w czytaniu: W samo południe z Jane Austen
Organizatorzy chcę ustanowić rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu.  Czytana wspólnie będzie jedna książka. Wystarczy pobrać numerek oraz fragment powieści Duma i uprzedzenie Jane Austen. Wystarczy zająć pozycję, wziąć wdech i czytać z całych sił. A to wszystko w niedzielę, o godzinie 12:00 na boisku. Rejestracja od 11:00.

Cwaniary i Cinkciarze
Dzielnica dziarskich dziewczyn, dancingów i smutnych naciągaczy, to rewir pisarki i aktywistki. Literackie tropy i prywatne ścieżki Sylwii Chutnik przecinają się w pewnej przedwojennej oficynie na Starym Mokotowie. Niedziela, godzina 18:00. Uwaga, obowiązują zapisy – spotkania@big-book.pl.

Ludzie stojący przed tablicą informacyjną
Marcin Łobaczewski

Something to save. George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach
Wydarzenie zamykające festiwal, które odbędzie się w niedzielę, o godzinie 20:00 na Dziedzińcu. Podróż przez trzydzieści lat muzycznej kariery najsłynniejszego brytyjskiego artysty ostatnich dekad i przegląd jego najważniejszych utworów. Stylizacje nawiązujące do mody lat 90. Mile widziane. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

Wydarzenia Big Book Festival będą odbywać się przy ul. Emilii Plater 31 w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej. Wstęp na spotkania jest wolny. Na spektakl MIŁOŚĆ obowiązują bilety. Oczywiście, to co wymieniliśmy to raptem kilka wydarzeń, cały program zawiera ich ponad 100. Wszystkie znajdziecie bezpośrednio na stronie BBF, śledźcie także wydarzenie na Facebooku.

Plakat promująacy Big Book Festival

Zdjęcie wyróżniające: Dariusz Kawka

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News