Categories: artfotografia

Współczesna interpretacja ciała

Nagie ciało od zawsze było głównym tematem artystów – ukazywali jego monumentalnośc wyrzeźbioną w marmurze, jego piękno utrwalone na płótnie, aż w końcu jego naturalność na kliszy aparatu. Jednak jak przedstawia się je teraz – w czasach cyfryzacji, nowych mediów i społecznego przyzwolenia na szok?

Vassilis Zidianakis – dyrektor artystyczny fundacji ATOPOS cvc, przeglądając nowoczesne serwisy i social media, zachwycił się interpretacją współczesnych artystów – profesjonalnych, jak i amatorskich. Ich wizja to przeniesienia strefy intymności do szerokiego grona odbiorców, ukazanie im czystego erotyzmu w nieco znormalizowanej formie. Z zachwytu powstał pomysł. Postanowił zebrać te śmiałe, unikalne obrazy w jedno miejsce, by za pomocą medium, jakim jest książka, stworzyć portret współczesnego człowieka. Tak powstał album Unlocked – otwierający drzwi do prywatnej strefy nagiego ciała.

W języku angielskim istnieje rozróżnienie na body – ciało zewnętrzne i flash – ciało wewnętrzne, wnętrzności. W zbiorze fotografii zawartym w albumie Unlocked nie zobaczymy konwencjonalnego przedstawienia „zewnętrza”, nie znajdziemy tu klasycznych aktów, przedstawiających dopracowaną „ludzką skorupę”. Za to znajdziemy próbę ukazania „wewnętrza” na zewnątrz.

Wykręcone w nienaturalnych pozach figury, fałdy tłuszczu, wystające żebra – to nie tylko naturalistyczne przedstawienie ludzkiego ciała, to próba wywrócenia go na drugą stronę, ukazania dualności, jaka występuje w człowieku. Każdy z artystów partycypujący w projekcie zadaje sobie i nam pytania: Czym jest piękno? Czym jest pożądanie? Próbując na nie odpowiedzieć, fotografowie pokazują dystans i bliskość, normalność i „nie-idealność”, napięcie pomiędzy dwoma ciałami, a także pomiędzy ciałem a subtelnościami otaczającego je świata.

Zatrważająco estetyczny, a z drugiej strony niepokojąco brzydki zbiór zdjęć zachwyca jednak swoją spójnością. Wyselekcjonowane obrazy, choć niektóre minimalistyczne w swoim przekazie, a niektóre wręcz hedonistyczne, wykonane są zgodnie z post-fotograficzną manierą. Zobaczymy w nim między innymi fotografie Synchrogogs, Maisie Cousins, Ren Hanga czy Sashy Kurmaz.

tekst | Kamila Zięcina

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Kreatywność – jak ją w sobie obudzić?

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się dobre pomysły? Jak pisarze, malarze, naukowcy, muzycy tworzą…

2 dni ago

Kasia Babis wyśmiewa chorych psychicznie? Internet zawrzał

Kasia Babis jest osobą znaną przede wszystkim po lewej stronie politycznej barykady. Ale choć na…

3 dni ago

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR nowy film Jana Holoubka

"Doppelgänger. Sobowtór", to najnowszy film Jana Holoubka. Jeszcze nie możemy się otrząsnąć po niesamowitym serialu…

3 dni ago

Czy Dawid Podsiadło, Michał Szpak i Nergal sprawią, że kościoły opustoszeją?

Dawid Podsiadło wypowiedział się ostatnio na temat planowanego dokonania aktu apostazji, co po raz kolejny…

4 dni ago

Co warto wiedzieć o stołach loftowych?

Loftowe wnętrza to otwarte przestrzenie, stalowe elementy konstrukcyjne, neutralne kolory i minimalizm. Idealnie będą się…

5 dni ago

Kim jest nowy Wiedźmin? 5 najlepszych ról Liama Hemswortha

Wiadomość o zmianie tytułowego Wiedźmina w serialu Netflixa zszokowała miłośników sagi będącej adaptacją bestselerowej serii…

1 tydzień ago