Wkrótce tatuaże nie będą wyłącznie zdobić naszego ciała. Pokażą także, czy jesteśmy zdrowi

Kolorowy tatuaż przedstawiający góry

Dzięki nowemu medycznemu odkryciu, już wkrótce sztuka tatuażu może zyskać nowy, ratujący życie wymiar.

Naukowcy z Niemiec opracowali niedawno tusz do tatuowania, który będzie zmieniać kolor w odpowiedzi na zmieniające się w organizmie poziomy glukozy, albuminy lub pH we krwi człowieka.

Nowy rodzaj tatuażu nadal będzie trwały i może okazać się prostym i tanim sposobem, by pacjenci z dolegliwościami takimi, jak cukrzyca, choroby krwi czy niewydolnością nerek otrzymywali na bieżąco ostrzeżenia o swoim stanie zdrowia.

Technologia ta łączy klasyczną sztukę tatuażu z kolorymetrycznymi biosensorami. Pierwsze testy zostały przeprowadzone na fragmentach świńskiej skóry. Podobnie jak w przypadku zwykłego tuszu, igła przebija naskórek i uwalnia pigmenty do skóry właściwej, które trwale zabarwiają skórę. Zespół naukowców stworzył trzy kolorymetryczne czujniki chemiczne, które zmieniają odcień w zależności od naszego stanu.

Przykładowo: czujnik pH został wykonany z barwników czerwieni metylowej, błękitu bromotymolowego i fenoloftaleiny. Po wstrzyknięciu barwinia, uzyskany tatuaż zmienia barwę z żółtej na niebieską, jeśli poziom pH zmienia się z 5 na 9.

Myślicie, że to dobry pomysł, który zrewolucjonizuję świat tatuażu i medycyny?

Tatuaż zmieniający kolor

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News