Wizja przyszłości Stanisława Lema: projekt „MC Silk vs Lem”

Strona z zina projektu Mc Silk x Lem

Do sieci trafił właśnie teledysk do utworu MC Silka – “Ostatni z nas”, będący częścią projektu stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Radiową Czwórką. Jak przystało na takie trio projekt „MC Silk vs Lem” to wielopoziomowe przedsięwzięcie, będące interpretacją wizji przyszłości Stanisława Lema.

MC Silk w oparciu o twórczość pisarza postanowił przedstawić nam świat Ostatniego. Siedmiominutowy obraz nie jest jedynie dopełnieniem utworu muzycznego, a stanowi pełnoprawne dzieło, które zabiera widza w podróż do świata przyszłości.

MC Silk po raz kolejny zaskakuje nas swoimi stylem, umiejętnościami i barwnym storytellingiem. Jednak stworzenie historii pełnej metafor i nawiązań do twórczości Stanisława Lema to dopiero początek. Artysta zajął się także produkcją i postprodukcją video. Wynikiem tego jest niesamowicie klimatyczny, spójny i kompletny videoklip.

To nie wszystko! Dopełnieniem utworu i videoklipu jest zin, który został stworzony przez uznanych polskich artystów. Opiekunem merytorycznym graficznej części projektu był Jerzy Łanuszewski (zin “Warchlaki”, “Rogdena”) i Monika Lisowska. W zin zaangażowani byli: Katarzyna “Zavka” Zawadka (“Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia”, “Lost Minds”), Krzysztof Hain (“Autopilot”, “The Last Robot”), Jakub “dem” Dębski (“Jeże”, “Ostatni serwer”), Krzysztof “Prosiak” Owedyk (“Będziesz smażyć się w piekle”, “Ósma czara”), Kamil Targosz (malarz i grafik, znany głównie z identyfikacji oraz okładek wydawnictwa Czarnego), a także Łukasz Janusz. ‘

Zaproszeni twórcy dokonali graficznej interpretacji słów utworu. Warto zaznaczyć, że przed przygotowaniem prac artyści nie widzieli teledysku, zatem ich dzieła stanowią swobodną interpretację tekstu, skonfrontowaną w zinie ze zdjęciami pochodzącymi z videoklipu.

Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u MC Silk oraz Radiowej Czwórki

Komentarze

Zapisz się do Newslettera