„Wisła” po raz jedenasty w Moskwie

Plakat 11. edycji festiwalu Wisła

Festiwal Filmów Polskich Wisła zbliża się wielkimi krokami. Co w tym roku przygotowali dla widzów organizatorzy?

Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich Wisła od kwietnia do listopada zawita nie tylko w Rosji, ale także w Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Serbii i Chorwacji. Główna moskiewska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17 – 24 maja w kinach Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, a także w nowej sali kinowej Galerii Trietiakowskiej.

W Konkursie Filmów Fabularnych 11. Wisły znalazły się m.in. obrazy Najlepszy Łukasza Palkowskiego, Pomiędzy słowami Urszuli Antoniak, Powidoki Andrzeja Wajdy czy Amok Katarzyny Adamik. Najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą także w ramach sekcji Panorama Nowego Kina, w tym najnowszy film Juliusza Machulskiego Volta, komedię Gotowi na wszystko. Exterminator Michała Rogalskiego czy Szczęście świata Michała Rosy.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.youtube.com/watch?v=pARvNvEjIek

Do programu po raz drugi włączony zostanie blok Polska w dokumencie. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze wstrząsającym dokumentem Marcina Borchardta Beksińscy. Album wideofoniczny, zrekonstruowanym wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej niepublikowanych w takiej formie, materiałów z archiwum rodziny wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego. Ostatni, bardzo osobisty wywiad z Wojciechem Młynarskim wzbogacony wypowiedziami jego najbliższych przyjaciół pokazany zostanie w filmie Alicji Albrecht Młynarski. Piosenka finałowa.

Wydarzeniem specjalnym będzie sekcja Niepodległa Polska, poświęcona stuleciu odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W jej ramach wyświetlone zostaną m.in. Przedwiośnie Filipa Bajona, Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauzego i Miasto 44 Jana Komasy.

Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie organizatorzy zrealizują cykl Teatr na ekranie, a także blok Piłka w grze!, na który, z okazji zbliżającego się Mundialu, zaproszeni zostaną wszyscy fani futbolu.

Wychodząc naprzeciw licznym prośbom moskiewskich widzów, po raz pierwszy przypomniane zostaną najlepsze tytuły poprzednich edycji festiwalu w ramach sekcji The best of Wisła, w tym Bogowie Łukasza Palkowskiego, Chce się żyć Macieja Pieprzycy, Sztuka kochania Marii Sadowskiej i Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego.

W tym roku na gości czekają weekendowe rodzinne poranki na Wiśle. W programie film przygodowy Marty Karwowskiej Tarapaty oraz fantasy dla młodzieży w reżyserii Mariusza Paleja Za niebieskimi drzwiami.

Tradycyjnie już do współpracy przy festiwalu została zaproszona Szkoła Filmowa w Łodzi, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Studio Munka. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną także najlepsze etiudy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W ramach specjalnego pokazu w Galerii Trietiakowskiej wyświetlony zostanie dramat science fiction Photon w reżyserii zdobywcy Paszportu Polityki 2018 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, Normana Leto. Po projekcji widzowie będą zaproszeni na dyskusję, lawirującą między fizyką kwantową a sztuką współczesną. W Trietiakowce będzie również można podziwiać wystawę prac Normana Leto.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.festiwalwisla.pl, a także na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

28471493 1744312115590171 3804346169651336680 n „Wisła” po raz jedenasty w Moskwie

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News