WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!

WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!
fot. Sequoia Ziff

Indie folk jest obecny w muzyce od lat 90. XX wieku. Gatunek powstał z połączenia muzyki indie rockowej z elementami muzyki folkowej. Charakteryzuje się przede wszystkim dźwiękami gitary akustycznej oraz melancholijną liryką tekstów. Wraz z końcem 2010 roku indie folk przeżył przebudzenie w świecie muzyki. Młodzi artyści, którzy dorastali w czasach narodzin tego gatunku wznowiło zainteresowanie nim. Do grona tych wykonawców należy WILDES, która 2023 rok rozpoczęła niesamowitym debiutanckim albumem. To artystka, którą musi poznać każdy wielbiciel muzyki indie folk i nie tylko!

WILDES – autorka emocjonalnych i dzikich utworów

WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!
fot. Sequoia Ziff

Ella Walker to singer-songwriterka i multi-instrumentalistka tworząca muzykę indie folk w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie. Swoją pierwszą piosenkę zatytułowaną „Bare” wydała w 2016 roku, która kilka miesięcy później sprawiła, że kilka miesięcy później WILDES zyskała grono wiernych słuchaczy. Wszystko za sprawą drugiego sezonu serialu „Scream” – w jednym z odcinków „Bare” pojawiło się w kluczowej scenie i w idealny sposób wzmocniło emocje w niej zebrane.

Największymi inspiracjami WILDES są m. in.: Bob Dylan, Lou Reed, Florence + the Machine, The XX, Joni Mitchell, Laura Marling, PJ Harvey, Patti Smith i SASAMI. Artystka dzieli się ulubionymi piosenkami, które mają wpływ na jej twórczość za pomocą playlisty Walk On The WILDES Side – pojawiają się tam „starzy faworyci i nowe odkrycia”.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


WILDES tworzy muzykę pełną dzikości, refleksji, emocji, dramatyczności i piękna. Teksty, które pisze Ella są niezwykłe – opisuje w nich uczucia w najbardziej szczerej i najczystszej postaci, przez co wywołuje słuchaczu wzruszenie, ukojenie, a czasem nawet ciarki na skórze. Wszystkie utwory wypełnione są poruszającymi melodiami wygrywanymi na gitarze bądź magicznymi dźwiękami pianina oraz zachwycającym głosem Elli Walker.

Dyskografia WILDES składa się z dwóch minialbumów – „Illuminate” i „Let Go” – oraz albumu długogrającego „Other Words Fail Me”. Obecnie artystka szykuje się do koncertów promujących debiutanckie wydawnictwo i małymi kroczkami nagrywa piosenki na płytę numer dwa.

Dwie cudowne EPki

W 2017 roku, kilka miesięcy po tym jak WILDES oczarowała świat muzyczny dzięki „Bare”, ukazała się pierwsza EPka artystki – „Illuminate”. Pojawiły się na niej trzy pierwsze single oraz akustyczne wersje „Bare” oraz tytułowej piosenki. Całość jest niesamowicie atmosferyczna, klimatyczna, wprost iluminująca kaskadą emocji i brzmień indie folk.

„Illuminate” to refleksja nad ludzkim błędem… Chodzi o rozpoznanie (lub naświetlenie) cech, które czynią nas ludźmi, ale mogą też doprowadzić do naszego upadku. Piosenka zrodziła się z pomysłu, że zrobimy wszystko – czy to będzie dobre, czy niewiarygodnie niebezpieczne – dla ludzi, których kochamy i dla spraw, w które wierzymy.

Kolejna EPka ukazała się w styczniu 2020 roku. WILDES powróciła z barwnymi, bogatymi melodiami i niezwykle szczerymi teksami o depresji, poczuciu dezorientacji, obsesyjnej miłości, miłości do siebie oraz straconym czasie. Poza czterema oryginalnymi piosenkami, na EPce „Let You Go” znalazł się cover „Don’t Think Twice, It’s Alright” Boba Dylana. Wszystkie utwory zdobią przepiękne kwieciste okładki.

„Let You Go” opowiada o intensywnej, obsesyjnej miłości, którą po raz pierwszy odczuwasz na początku związku. To odurzające, jakby każda część twojej istoty była zainfekowana (na dobre lub na złe) przez tę osobę. Nie możesz przestać o niej myśleć. Myślisz o nich rano, w południe i wieczorem, a potem nagle wkraczasz na ten niebezpieczny piedestał… i miłość przeradza się w obsesję.

„Other Words Fail Me” – arcydzieło muzyki indie folk

Od momentu wydania „Bare” wszyscy, którzy usłyszeli piosenkę pytali WILDES: „Kiedy płyta?”. Na premierę debiutanckiego albumu artystki trzeba było czekać niemal siedem lat. „Other Words Fail Me” ukazało się 13 stycznia 2023, ale na takie wydawnictwo warto było tyle czekać!

To była nazwa, którą nosiłam w głowie od dłuższego czasu, ale album naprawdę urósł do nazwy – stał się o wiele bardziej symboliczny, niż kiedykolwiek zamierzałem, ponieważ pisanie tego albumu było jedynym sposobem, w jaki mogłam bezpiecznie i szczerze rozmawiać o tym, co się wtedy działo. Dosłownie nie miałam żadnych innych słów, aby to opisać poza tekstami tych piosenek.

„Other Words Fail Me” to debiut, który zachwyca od pierwszych dźwięków. Album składa się z dziesięciu utworów, które śmiało można określić arcydziełami muzyki indie folk. Do najbardziej chwytających za serce piosenek należą: świetliste „Lightly”, promienne „Far and Wide”, wzruszające „Restless” oraz przepiękne „Anytime”. Debiutanckie wydawnictwo WILDES to kolekcja kawałków zabierających słuchacza w emocjonalną i poruszającą podróż do odbudowywania siebie, która jest pełna magii stworzonej przez dźwięki gitary oraz pianina. Nowe utwory artystki wciąż we wspaniały sposób reprezentują gatunek indie folk, ale nie przypominają niczego, co pojawiło się na „Illuminate” i „Let You Go”.

WILDES – artystka indie folk, którą musicie poznać!
WILDES „Other Words Fail Me”

Ella Walker zrobiła coś niesamowitego na „Other Words Fail Me” – stworzyła przestrzeń pełną ciepła, światła, zrozumienia oraz nadziei, która przesyła słuchaczowi wiadomość: jesteś kimś, kto zasługuje na dobro, szczęście i słowa, które nie zawiodą. Mimo tego, że wszystkie piosenki powstały w czasie, który był dla Elli czasem beznadziejnym to udało jej się stworzyć muzykę o miłości do siebie, przyjaźni, stracie, odnajdywaniu pewności siebie i smutku w taki sposób, że dają one nadzieję jej fanom.

To piosenki, które mogą być wsparciem w ciężkim momencie, pomocą w rozwiązywaniu problemów oraz pięknym soundtrackiem do wypłakania się (w końcu muzyka to najlepsze lekarstwo na smutki). Na pewno każdy znajdzie na tym albumie cząstkę siebie, dlatego zachęcam do odnalezienia cząstki siebie na nowym albumie WILDES i wsłuchanie się w piękne melodie indie folk!

Pisanie piosenek było dosłownie sposobem na zrozumienie i przetworzenie tego, co się wydarzyło. Wszelkie inne słowa dosłownie mnie zawiodły… więc to było tak, jakby te słowa mogły podsumować to, jak się czuję.

Źródła cytatów: euphoria.com, notion.online, pmstudio.com, nbhap.cpm

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Samia wraca z niezwykłym albumem „Honey”

Samia wraca z niezwykłym albumem „Honey”

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News