Categories: street art

Wiersze zamknięte w neonach

Robert Montgomery to szkocki poeta, który znalazł niezwykły sposób na prezentację swoich prac. Zamiast wydawać przepełnione tekstem tomiki, autor wychodzi do odbiorców swoich dzieł za pomocą billboardów, neonów czy innego typu instalacji, umieszczonych w przestrzeni publicznej.

Taka niespotykana forma prezentacji poezji jest intrygująca i przykuwa uwagę. Zarówno nieczęsto widzi się wypełniony tekstem billboard, który nie reklamuje żadnego proszku do prania czy nowych darmowych kredytów, jak i rzadko spotyka się poezję w przestrzeni publicznej, nie licząc oczywiście bazgrołów na ścianach. Jak mówi sam autor, obecny język jest przepełniony zwrotami politycznymi i reklamowymi. Mało w nim naturalności i polotu. Dlatego też wykorzystuje on poezję, która jest niejako narzędziem obronnym przed współczesnym językiem, i bawi się słowem, które następnie umieszcza w różnych rozmaitych miejscach.

W swoich pracach Montgomery porusza kwestie społeczne takie jak nierówności ekonomiczne, rasizm oraz zwraca uwagę na ekologię. Jak sam autor twierdzi jest nieodpowiedzialnym nie poruszać w swoich pracach tak ważnych kwestii, które nas dotyczą. Inspiracją dla prac Montgomerego są ludzie, których zna i którzy walczą o pokój na świecie. Jako przykład wymienia Chrisa Ninehama, który założył koalicję Koniec Wojny, a także ruch Quakers oraz Green Party, brytyjską partię polityczną.

Montgomery konsekwentnie brnie w kierunku sztuki, którą zapoczątkował już na studiach. Jego pierwszym projektem było właśnie wykorzystanie pustych przestrzeni bilbordów, biur i sklepów, w celu umieszczania w nich różnych dzieł. Tworzył wówczas razem z kolegami ze studiów. Na swoją działalność dostał nawet stypendium od szkockiego ministerstwa sztuki. Teraz Montgomery działa sam i tworzy publiczną poezję. Swoje instalacje stawia w niezwykłych miejscach i pokazuje je w nietypowej formie – jak na przykład płonący napis czy neon w pustym basenie. Ostatnio poeta wydał w Berlinie swój pierwszy tomik poezji.

   Więcej prac Roberta znajdziecie tutaj: http://www.robertmontgomery.org/

Tekst: Karol Sobczak

Komentarze
Rate this post
kris

Share
Published by
kris

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

4 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago