Categories: miastomiejsca

Wegańskie miejscówki w Warszawie, które powinniście odwiedzić

Kuchnia roślinna podbija serca i żołądki coraz większej rzeszy osób. Żywym przykładem jest Warszawa, która coraz częściej określana jest, obok Berlina, stolicą europejskiego weganizmu. Gdzie warto iść, by spróbować tego typu kuchni i nie wyjść zawiedzionym, a co gorsza, głodnym?

Lokal Vegan Bistro – ziemniak, cebula, punk rock

Nie odwiedzić tej miejscówki i nie zjeść bezmięsnego schabowego, to jakby nie przeżyć życia w pełni. Zmieniające się co dwa tygodnie menu, uderza w nasze kubki smakowe całą mocą (głównie) polskiej, ukraińskiej i białoruskiej kuchni. Jeśli ktoś mówi, że nic nie smakuje lepiej niż u mamy, radzę spróbować zjeść w Lokalu, by zweryfikować swoje dotychczasowe przekonania.

Dużym, a właściwie olbrzymim plusem jest przemiła ekipa z obsługi. Sterylne, przestronne wnętrze o lekko stołówkowym klimacie (bez negatywnych konotacji), umila spożywanie posiłku. Na pochwałę zasługuje również muzyka sącząca się z głośników. Nie uświadczymy tu mało ambitnych, radiowych hitów. Zamiast tego usłyszmy trochę elektroniki, czy zimnofalowego punk rocka.

Punk rock właśnie ten gatunek muzyki potraktuję jako słowo klucz, bowiem popularne w tym kręgu muzycznym sformułowanie no gods, no masters wydaje się mottem ludzi prowadzących knajpę.  Całość działalności prowadzona jest w ramach spółdzielni socjalnej, co znaczy, że każda z zatrudnionych tam osób ma taki sam wpływ na decyzje dotyczące prowadzenia biznesu.

Niechaj zatem Lokal Vegan Bistro, Krucza 23/31 będzie celem Waszej najbliższej gastroturystycznej wycieczki.

Falafel Bejrut – królestwo kotleta z cieciory

Właściwie imperium. Nie znam żadnego innego miejsca, w którym falafel zostałby podany na tyle sposobów. Można zjeść go w zestawie z frytkami, ziemniakami, a także zawiniętego w picie.

Dodatki zaś, z którymi jest serwowany, stanowią o jego charakterze i smaku. Możecie zjeść opcję egzotyczną, standardową lub stworzoną pod smakowe dyktando wegańskiego sera i bakłażana. Do wyboru macie ogromną liczbę sosów, dodatków i napojów. Tym, czym wyróżnia się Bejrut na tle innych tego typu lokali, jest przede wszystkim fakt, że falafele są lepione i smażone na miejscu (dosłownie na naszych oczach). Unikniemy, więc typowego smaku, do którego przyzwyczaiły nas budki z kebabem.

Obecnie w Warszawie znajdują się dwie knajpy, nad którymi widnieje szyld Bejrutu. Jedna znajduje się przy ulicy Nowolipki 15, druga przy Moliera 8.

Loving Hut

Restauracja Loving Hut posiada dwa lokale. Jeden znajduje się dosłownie kilka metrów od stacji metra Politechnika, drugi umiejscowiony jest przy ulicy Nowolipie 23 (wcześniej w pawilonach przy Alei Jana Pawła II). Pomimo sygnowania się szyldem Oriental & vegan food w menu znajdziemy również wiele dań niezwiązanych z kuchnią dalekowschodnią.

Wybór dań jest tu kolosalny! Do zamówienia mamy powyżej 50 pozycji, z których każda wnosi do naszych smakowych doświadczeń coś oryginalnego. Na pochwałę bezsprzecznie zasługuje również obsługa. Szybko, sprawnie i kulturalnie. Tak jak w przypadku Lokal Vegan Bistro, również i tu warto zwrócić uwagę na muzykę.  Pozwoli ona swoimi spokojnymi tonami ukoić nam nerwy nad parującą porcją aromatycznego miso.

Tekst: Krzysztof Jędrzejczyk

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

1 dzień ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

3 dni ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

3 dni ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

3 dni ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

5 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

5 dni ago