Weganizm to nie tylko dieta roślinna – to świadoma rezygnacja ze wszystkiego, co odzwierzęce. Zatem nie tylko danie, ale również buty mogą być wegańskie. Sprawdźmy, co oznacza zielony listek na opakowaniu i czym vegan shoes różnią się od pozostałych butów do biegania.
Weganin to osoba, która stosuje dietę opartą wyłącznie na produktach roślinnych. Rezygnuje nie tylko z mięsa, ale również mleka czy jajek. Czyni tak nie ze względów zdrowotnych, ale z powodu przekonań – dlatego nie stosuje również kosmetyków testowanych na zwierzętach, nie nosi i nie używa przedmiotów wykonanych z naturalnej skóry.
Stwierdzenie, że wszystkie buty z materiałów syntetycznych to obuwie wegańskie, jest błędne. Produkty wegańskie oznaczone są symbolem zielonego listka lub zieloną literą V. Oznacza to, że w ich produkcji nie wykorzystano żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Zatem buty wegańskie nie tylko nie są szyte ze skóry – nie są również klejone preparatami uzyskanymi z kości i skór zwierząt. Producenci obuwia „etycznego” korzystają z materiałów roślinnych i syntetyków. Tworzywa sztuczne, z których wykonuje się buty wegańskie, często pochodzą z recyclingu. Wybierając je, stawia się zatem nie tylko na ochronę zwierząt, lecz także na szeroko pojętą dbałość o środowisko naturalne.
Wyjaśniliśmy już, co oznacza termin „buty wegańskie” – pora sprawdzić, czym różnią się od innych modeli. Pod lupę weźmiemy damskie buty treningowe Merrell – oznaczone zielonym listkiem. Czym „etyczne” buty wegańskie różnią się od innych modeli? Zasadniczo tylko i wyłącznie tym, z jakich materiałów zostały wykonane. Nie należy się tu jednak spodziewać trawy bambusowej czy liści ananasa. Wegańskie buty treningowe wykonuje się z nowoczesnych materiałów funkcyjnych. Bardzo często tych samych, z których szyje się buty niewegańskie.
Producenci korzystają z nowoczesnych technologii, dzięki którym komfort noszenia i wydajność treningu mają wzrastać. Niejednokrotnie są to systemy i komponenty firm, które przykładają dużą wagę do ekologii i zrównoważonych procesów produkcji, np. podeszwa kultowej marki Vibram. Mamy zatem but treningowy na solidnej podeszwie, o zerowym dropie i konstrukcji Barefoot. Co to oznacza dla osoby, która nosi takie buty? Stopa układa się naturalnie, a użytkownik nie czuje, że nosi buty. To jak bieganie boso, ale zawsze po przyjemnej w dotyku nawierzchni.
Cholewka wykonana jest z materiałów, które pozwalają stopie swobodnie oddychać. Dziś buty nie muszą być uszyte z naturalnej skóry, aby zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. Zaletą butów z materiałów syntetycznych jest lekkość – to dla biegaczy bardzo ważna cecha.
Często słyszy się opinię, że produkty wegańskie i ekologiczne są znacznie droższe od „zwyczajnych”. W przypadku butów treningowych nie jest to prawdą. Ceny wegańskich butów do biegania nie różnią się znacząco od modeli bez zielonego listka.
Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…
BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…
Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…
Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…
Kiedy dochodzi do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…
Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…