Pierwsze odcinki „Wednesday” zadebiutowały na platformie streamingowej Netflix 23 listopada 2022 roku – oglądaliście już? Jeśli tak to na pewno zainteresują Was ciekawostki o najnowszej produkcji Tima Burtona! Dla osób, które jeszcze nie widziały bądź nie skończyły całości – uwaga, treść poniższego artykułu zawiera spoilery!
„Wednesday” to świetny serial, którego oglądanie jest bardzo dobrą zabawą nie tylko ze względu na naprawdę wciągającą fabułę, ale i różnego rodzaju nawiązania, odniesienia. To prawdziwa kopalnia cytatów z literatury, filmów, seriali oraz, oczywiście, uniwersum „Rodziny Addamsów”. Dostrzegliście je wszystkie? Przeczytajcie ciekawostki m. in. o słynnej scenie tańca Wednesday oraz Rączce.
Przeczytaj recenzję: Strzeżcie się, Wednesday Addams na Netfliksie! [recenzja]
#1 – Edgar Allan Poe i jego twórczość
Nawiązania do twórczości Poego można zauważyć na każdym kroku. Nazwa Akademii Nevermore jest zaczerpnięta z najsłynniejszego poematu autora pt. „Kruk”, którego strofy w dużej mierze kończą się słowem „Nevermore!”.
W środku Akademii znajduje się pomnik Poego, który jest kluczem do znalezienia tajnego pomieszczenia – aby wejść do środka należy odszyfrować kod z książki trzymanej przez autora, co ilustruje jego zamiłowanie do zagadek.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Kolejnym nawiązaniem są oczywiście wyścigi o Puchar Poego. Każda drużyna udekorowała swoje łódki i ubrała się tak, aby zilustrować jeden z przykładów twórczości pisarza. W serialu można było rozpoznać tytuły takie jak: „Czarny kot”, „Studnia i wahadło”, „Złoty żuk” i „Beczka Amontillado”. Wszystkie opowiadania można znaleźć w dowolnym wydaniu zbioru „Opowieści niesamowite”.
Bal Rave’N to kolejny ukłon w stronę „Kruka” Poego. Podobnie jak obrazy Xaviera (Percy Hynes White) przedstawiające kruki oraz fakt, że Wednesday (Jenna Ortega) miewa mroczne wizje dotyczące przeszłości, które nazwane są kruczymi.
#2 – Jak powstała Rączka?
Wiedzieliście, że Rączka to tak naprawdę nie efekt komputerowy ani rekwizyt? W najbardziej lubianą postać serialu wcielił się Victor Dorobantu – dwudziestopięcioletni magik i iluzjonista pochodzący z Rumunii, gdzie kręcone były wszystkie odcinki. O tym, aby Rączka nie była wyłącznie efektem wytworzonym cyfrowo zadecydował sam Tim Burton. Victor obecny był na planie cały czas, najczęściej w specjalnym, niebieskim kostiumie. To właśnie dzięki niemu Rączka to wielka osobowość w małej dłoni.
Pamiętam, jak spędzałem dużo czasu, próbując udoskonalić gest środkowego palca. Nawet to było bardzo trudne do wyrażenia z taką ilością emocji. To nie tylko środkowy palec, to cała emocja, którą dajesz, kiedy to robisz. Dlatego zwracaliśmy uwagę na każdy szczegół, a Tim naprawdę często to robił. Był takim pasjonatem Rączki, że chciał nakręcić każdą scenę 20 razy, gdybyśmy tego potrzebowali.
#3 – Jak Mary Shelley
W szóstym odcinku na ekranie pojawia się piękne wydanie „Frankensteina” Mary Shelley, które pani Thornhill (Christina Ricci) pokazuje Wednesday Addams. Okazuje się, że Mary jest jedną z najbardziej podziwianych pisarek przez Wednesday.
Mary Shelley napisała „Frankensteina” (znanego również pod tytułem „Współczesny Prometeusz”) w wieku dziewiętnastu lat. Wednesday ambitnie poświęcała godzinę dziennie na pisanie przygód Viper De la Muerte, aby jak to ujęła „pobić” Shelley i wydać swoją pierwszą powieść wcześniej.
Jeśli wspomnienie autorki w serialu wzbudziło w Was zainteresowanie jej osobą lub twórczością to polecam film biograficzny zatytułowany po prostu „Mary Shelley” z 2017 roku z Elle Fanning w roli głównej.
#4 – Taniec Wednesday
Po odcinku czwartym wszyscy widzowie zaczęli mówić i pisać o scenie tańca Wednesday na balu Rave’N. Według komentarzy żadna scena tańca nie zachwyciła ich tak bardzo od czasu premiery „Pulp Fiction” w 1994 roku, kiedy Mia Wallance i Vincent Vega weszli na parkiet, aby wygrać trofeum. I oczywiście nie da się nie porównać do siebie obu scen. Utwór The Crumps „Goo Goo Muck” klimatem przypomina nieco „You Never Can Tell.” Chucka Berry’ego, a Jenna Ortega momentami wykonuje takie same ruchy jak Uma Thurman.
Choreografia, którą Jenna ułożyła samodzielnie obfituje w mnóstwo ciekawostek!
Rozmawialiśmy o tym, aby stworzyć choreografię. A potem Jenna powiedziała: Nie, nie, nie. Mam ją już w głowie.
– współtwórca serialu, Miles Millar, w rozmowie z Tudum
Jedną z pierwszych inspiracji Jenny była scena z „Rodziny Addamsów” z 1964 roku, w której Wednesday (Lisa Loring) uczy Lurcha (Ted Cassidy) tańczyć.
Ona robi taki boczny shuffle rękami i stopami. Myślę, że zrobiłam to w pewnej części tańca, jako hołd dla niej.
W choreografii widać również odniesienia do pełnego namiętności tańca rodziców Wednesday – Morticii i Gomeza Addamsów, który widzowie mogli podziwiać w „Rodzinie Addamsów 2” z 1993 roku.
Koleją ważną inspiracją była Siouxsie Sioux oraz teledysk do „Happy House” Siouxsie and the Banshees.
Dużo naoglądałam się teledysku „Happy House” The Banshees. Czuję się trochę źle, ponieważ podkradłam kilka jej [Siouxsie] ruchów. Jest taki fragment w środku tańca Wednesday, w którym skaczę w lewo i mam ręce na boki, i to jest coś, co robiła na scenie w późniejszym okresie swojej kariery. Jest też ruch, który ona wykonuje przez naprawdę długi czas podczas śpiewania przy statywie mikrofonowym i zrobiłam to jako wypełnienie, gdy czekałem na ruch kamery. Musiałam dużo improwizować.
Na swoim Twitterze aktorka podziękowała archiwalnym nagraniom gothów tańczących w klubach w latach 80. Przed wejściem na plan obejrzała ich bardzo dużo i stały się dla niej niezwykle inspirujące. Zafascynowała ją wolność i swoboda, z jaką poruszali się uczestnicy imprez.
To było fajne zobaczyć, jak dobrze się bawią. Wzięłam trochę ruchów, które wykonywali, i dodałam je, gdy układ zbliżał się do końca, to była improwizacja we własnym stylu.
Tak jak wspomniałam kilka dni po premierze Ortega napisała tweeta z podziękowaniami dla swoich inspiracji:
Thanks to Siouxsie Sioux, Bob Fosse’s Rich Man’s Frug, Lisa Loring, Lene Lovich, Denis Lavant, and archival footage of goths dancing in clubs in the 80’s. Helped me out on this one. https://t.co/zlxlv1JUW4
— Jenna Ortega (@jennaortega) November 25, 2022
Scena tańca Wednesday to według obsady najlepszy moment w całym serialu. Wszyscy aktorzy bardzo chwalili Jennę za choreografię. Pod koniec tygodnia na TikToku pojawił się nowy trend związany z produkcją Tima Burtona – #wednesdaydance. Polega to na tym, aby jak najwierniej odtworzyć taniec z balu Rave’N. Popularne stało się również publikowanie filmików z tańczącą nastoletnią Addams, ale ze zmienioną piosenką. Najczęściej podkładane jest „Bloody Mary” Lady Gagi.
#5 – Krwawy bal z „Carrie”
Po widowiskowej choreografii Wednesday potańcówka Rave’N trwa w najlepsze. Uczennice i uczniowie Akademii Nevermore nie spodziewają się, że za chwilę ktoś zakłóci ich radosny czas. Ponieważ nie podejrzewająca podstępu Enid Sinclair (Emma Meyers) zaprasza chłopca z miasteczka, on i jego koledzy postanawiają zmienić bal „dziwolągów” w koszmar. Nagle na sali balowej zostają uruchomione zraszacze, ale nie spadają z nich krople wody tylko… krew. Wtedy Wednesday sprawdza smak jednej z kropli, które ubrudziły jej sukienkę mówiąc: „To farba. Nawet nie postarali się o świńską krew”.
I love to start my weekends with a good blood bath. pic.twitter.com/5FG8mDc5hQ
— Wednesday Addams (@wednesdayaddams) December 3, 2022
To oczywiste nawiązanie do „Carrie”, debiutanckiej powieści Stephena Kinga, w której tytułowa bohaterka w momencie wygrania wyborów na Królową Balu zostaje oblana świńską krwią. Książka doczekała się trzech ekranizacji, a zawarta w nich scena z balu jest nieustanną inspiracją dla innych filmowców.
Fani horrorów z pewnością przewidzieli, co spotka osoby bawiące się w Akademii Nevermore. Jeśli na filmowym czy serialowym balu coś złego ma się wydarzyć to musi nawiązywać do „Carrie”. Poza tym zarówno Carrie jak i Wednesday mają jeszcze jedną wspólną cechę – moce psychiczne.
Scena w „Wednesday” to nie jedyne odwołanie do „Carrie” na Netfliksie. Podobnie krwawo zakończył się bal w serialu „To nie jest OK”, w którym bohaterka posiadała moce telekinetyczne zupełnie jak Carrie White. Kilka razy odniesiono się do debiutu Kinga w trylogii „Ulica Strachu” z 2021 roku.
Tekst: Matylda Motyl
Źródła cytatów: netflix.com, twitter.com, nme.com, tvguide.com, vanityfair.com