WATCH DOCS

slider_logo

Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, działaczy, publicystów i polityków, wykłady publiczne i warsztaty – zarówno branżowe – dla dokumentalistów i NGOs, jak i skierowane do szerokiej widowni.

Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie pierwsza w Europie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu, laureatki tegorocznej Nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego – Marii Ramos. Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leipzig. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie siedem filmów reżyserki. Wśród nich najnowszy – Wzgórze przyjemności (Hill of Pleasures) – niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi wykład mistrzowski.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: prowokujący dokument Matthew Cooke’a – Jak zarobić na dilerce – How to Make Money Selling Drugs), Dyskretny urok propagandy – panorama najnowszych dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście dokumentów z całego świata dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Tu m. in.: nagrodzony na festiwalu w Seattle majstersztyk z gatunku found footage- Nasz Nixon (Our Nixon), Za kratami nie nosimy burek (No Burqas Behind Bars), ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także głośny dokument Bóg Kocha Ugandę (God Loves Uganda) Rogera Rossa Williamsa, laureata Oscara za 2010 r. za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

 

Festiwalowe projekcje będą się odbywać w kinie Muranów, CSW Zamek Ujazdowski i Państwowym Muzeum Etnograficznym (kino Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka – odbędzie się w Warszawie, w dniach 6 – 12 grudnia 2013.

 www.watchdocs.pl

 www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News