„Warto było szaleć tak!”, czyli Agnieszka Chylińska 25 lat na scenie. Jak podsumować ten czas?

25 lat działalności na scenie to nie lada rocznica i tę w przyszłym roku świętuje Agnieszka Chylińska. Z tej okazji artystka rusza w trasę po Polsce i zagra w 12 miastach. Start już 13 marca w Poznaniu.

Agnieszka Chylińska jest prawdziwą ikoną polskiej muzyki rozrywkowej – jej kariera rozpoczęła się ponad 25 lat temu, kiedy w 1994 roku powstał legendarny zespół O.N.A., z Chylińską na wokalu i Grzegorzem Skawińskim na gitarze. Ich duet zdecydowanie wybijał się na przód formacji, ale oprócz nich zespół tworzyli Waldemar Tkaczyk, Zbigniew Kraszewski i Wojciech Horny. Przez 9 lat, aż do rozpadu we 2003 roku, O.N.A. wydali 5 albumów studyjnych, na których znalazły się utwory, które bardzo wyraźnie wpisały się w historię polskiego rocka. Kiedy powiem sobie dość, Drzwi, Znalazłam czy Koła czasu.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

W 2009 roku, kiedy Chylińska działała już solowo, wydanym wtedy albumem Modern Rocking obrała inny od dotychczasowego muzyczny kierunek. Ciągle nie wychodziła z pola muzyki rozrywkowej, ale w miejscu rocka i heavy metalu pojawił się pop i elementy elektronicznej muzyki tanecznej.

Płytę pokryła platyna. W 2016 roku powróciła w rockowe rejony, tym razem uderzając w potrójną platynę albumem Forever Child. Powrót do korzeni, ale przy równoczesnym słyszalnym doświadczeniu muzycznym. Na koniec mamy Pink Punk z 2018 roku, który zdaje się być kolorową mieszanką tych różnych wcieleń Chylińskiej.

To, co w niej wyjątkowe, to bezkompromisowość i odwaga, której stopień mógłby imponować nawet dzisiaj, a co dopiero w latach 90., kiedy zaczynała swoją karierę jako 18-latka. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk w swojej biografii wspominają moment nagrywania drugiego albumu O.N.A. – wtedy teksty musiały być poddawane pewnej cenzurze, niektóre rzeczy były kompletnym tabu. W polskiej muzyce popularnej np. nie było mowy o homoseksualizmie. Oryginalny tekst do 24 godziny po… musiał zostać zmieniony, bo opowiadał o randce dwóch kobiet. Sam fakt, że Chylińska to napisała, świadczy o tym, że starała się iść pod prąd, a jej wrodzony talent do buntu pozwolił jej pozostać autentyczną – i prywatnie, i artystycznie.

Podczas pierwszych miesięcy działalności zespołu ciągle uczęszczała do szkoły. Matury nie zdała. Nie ukrywała swojego podejścia do edukacji – w 1997 roku, kiedy ze Skawińskim na gali Fryderyków, na fali pokrytej podwójną platyną albumu Bzzzzz, odbierali statuetkę dla najlepszego zespołu, Chylińska krzyknęła do mikrofonu Fuck off, nienawidzę was, kierując słowa do swoich byłych nauczycieli.

W szkole była buntowniczką, ale trudno mówić o tym, że był to jej wybór. Problemy w szkole, już na pewno w tamtych czasach, były nieuniknione dla kreatywnych jednostek. Szczególnie że w przypadku tej konkretnej kreatywnej jednostki mówimy o heavy metalu i rocku. Swój status budowała na szczerości i – jak to określali – niewyparzonym języku. Waliła prosto z mostu, nie starała się ukrywać tych elementów swojego życia, do których wielu artystów prawdopodobnie nie przyznałoby się nigdy. Otwarcie mówiła o problemach ze swoją osobowością, o złych wyborach, o intensywnym życiu prywatnym. Budziła kontrowersje.

Ale nie była taka cały czas – z biegiem lat dojrzewała, a swoje ekstremalne zachowania tłumaczyła artystyczną potrzebą zdobywania cennych emocjonalnie doświadczeń – a te były cenne z artystycznego punktu widzenia wtedy, kiedy były bolesne, niebezpieczne albo intensywne. Ta historia nierzadko przejawia się w artystycznym środowisku, ale w przypadku Chylińskiej mogła być dla publiczności kontrowersyjna – ale tak naprawdę w bardzo otwarty sposób mówiła o swoim życiu i perspektywie, która pokazywała jej różne strony. Bardzo łatwo jest zauważyć jej muzyczne i w początkowej historii również osobiste przywiązanie do Janis Joplin – na szczęście w przypadku Chylińskiej skończyło się na założeniu rodziny i wydawaniu kolejnych albumów. W przyszłym roku artystka rusza w trasę koncertową promującą 25-lecie jej działalności.

Bilety na koncerty są już dostępne na Empik Bilety. Można je zakupić tutaj.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News