Warszawa z lotu ptaka

Maciej Margas postawił sobie za cel pokazanie światu jak piękne i dumnie może prezentować się niedoceniana stolica. Z połączenia umiejętności i pasji powstał „WARSAW ON AIR”, niesamowity projekt pokazujący miasto z lotu ptaka. Margas, student Warszawskiej Szkoły Filmowej, fotografuje z wysokości od kilku lat. Na początku zeszłego roku opublikował na YouTubie ,,Warsaw 24H timelapse”, film przedstawiający 24 godziny z życia stolicy.  Teraz postanowił posunąć się o krok dalej, a raczej kilkaset kroków wzwyż.

Na początku października tego roku odbył dwa loty śmigłowcem i wykonał serię niesamowitych zdjęć Warszawy nocą, jak i za dnia. Pragnął pokazać całemu światu jak pięknie prezentuje się miasto, jeszcze 70 lat temu prawie całkowicie pogrążona w ruinie. Jednak są to zdjęcia przede wszystkim skierowane do nas. Pokazują, że by dostrzec piękno otoczenia wystarczy tylko zmienić perspektywę. Zaczniemy bardziej doceniać i szanować nasz kraj, a zrobią to także inni. ,,Chciałem oddać hołd wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, jak to miasto teraz wygląda. Dziękuję. Warszawa jest większa i piękniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pokażmy to światu. Zobaczmy to sami” – pisze pod zwiastunem pokazującym proces powstawania zdjęć, który z pewnością nie był prostym zadaniem.

Fotograf przez kilka tygodni starał się pozyskać potrzebną sumę pieniędzy, szukał sponsorów i kompletował sprzęt. Koszt przedsięwzięcia wynosił aż 40 tysięcy złotych.  Oprócz tego artysta musiał uzyskać szereg pozwoleń od różnych instytucji. Sam lot także był niemałym wyzwaniem – złe warunki oświetleniowe, otwarte drzwi helikoptera, chłodne powietrze. Efekty są jednak warte każdego trudu! ,,Czerwono-złociste niebo po zachodzie słońca utworzyło na niebie niesamowity spektakl, a ja miałem ten zaszczyt uwieczniać tę oplataną coraz większą ciemnością Warszawę” – komentuje na swojej stronie.

Wystawa odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Trwa od 20 listopada do 6 grudnia (w godzinach od 8 do 21), można ją oglądać na 35. piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej 51.  O zdolnym studencie na pewno jeszcze usłyszymy. Planuje kolejne loty nad innymi miastami w Polsce oraz wydanie swoich zdjęć w formie albumu. Oby mu się udało!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

tekst | Agata Wojciechowska

zdjęcia | Maciej Margas maciejmargas.pl

Rate this post