Warszawa z lotu ptaka

Maciej Margas postawił sobie za cel pokazanie światu jak piękne i dumnie może prezentować się niedoceniana stolica. Z połączenia umiejętności i pasji powstał „WARSAW ON AIR”, niesamowity projekt pokazujący miasto z lotu ptaka. Margas, student Warszawskiej Szkoły Filmowej, fotografuje z wysokości od kilku lat. Na początku zeszłego roku opublikował na YouTubie ,,Warsaw 24H timelapse”, film przedstawiający 24 godziny z życia stolicy.  Teraz postanowił posunąć się o krok dalej, a raczej kilkaset kroków wzwyż.

Na początku października tego roku odbył dwa loty śmigłowcem i wykonał serię niesamowitych zdjęć Warszawy nocą, jak i za dnia. Pragnął pokazać całemu światu jak pięknie prezentuje się miasto, jeszcze 70 lat temu prawie całkowicie pogrążona w ruinie. Jednak są to zdjęcia przede wszystkim skierowane do nas. Pokazują, że by dostrzec piękno otoczenia wystarczy tylko zmienić perspektywę. Zaczniemy bardziej doceniać i szanować nasz kraj, a zrobią to także inni. ,,Chciałem oddać hołd wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, jak to miasto teraz wygląda. Dziękuję. Warszawa jest większa i piękniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pokażmy to światu. Zobaczmy to sami” – pisze pod zwiastunem pokazującym proces powstawania zdjęć, który z pewnością nie był prostym zadaniem.

Fotograf przez kilka tygodni starał się pozyskać potrzebną sumę pieniędzy, szukał sponsorów i kompletował sprzęt. Koszt przedsięwzięcia wynosił aż 40 tysięcy złotych.  Oprócz tego artysta musiał uzyskać szereg pozwoleń od różnych instytucji. Sam lot także był niemałym wyzwaniem – złe warunki oświetleniowe, otwarte drzwi helikoptera, chłodne powietrze. Efekty są jednak warte każdego trudu! ,,Czerwono-złociste niebo po zachodzie słońca utworzyło na niebie niesamowity spektakl, a ja miałem ten zaszczyt uwieczniać tę oplataną coraz większą ciemnością Warszawę” – komentuje na swojej stronie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Wystawa odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Trwa od 20 listopada do 6 grudnia (w godzinach od 8 do 21), można ją oglądać na 35. piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej 51.  O zdolnym studencie na pewno jeszcze usłyszymy. Planuje kolejne loty nad innymi miastami w Polsce oraz wydanie swoich zdjęć w formie albumu. Oby mu się udało!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

tekst | Agata Wojciechowska

zdjęcia | Maciej Margas maciejmargas.pl

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News