WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja i twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku punktem wyjścia do działania są “Niewidzialne miasta” Italo Calvino. Książka będzie tematem debat, inspiracją do warsztatów ilustratorskich, wycieczki rowerowej, czytania performatywnego, warsztatów dla dzieci, a przede wszystkim do dyskusji.
Dlaczego “Niewidzialne miasta”? W krótkich, jednostronicowych opowieściach Marco Polo dzieli się z Kubłaj-Chanem refleksjami na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenia. Książka Calvino stanowi świetny punkt wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i do wspólnego działania. Pokazuje, czym może być to miasto – albo czym bardzo nie chcemy, żeby było.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Liczne tematy poruszane w “Niewidzialnych miastach”, mają odzwierciedlenie w mnogości wydarzeń, które w dniach 14-18 maja odbędą się w ramach WARSZAWA CZYTA w różnych punktach miasta. W programie m.in.:
– Warszawa między utopią a dystonią – dyskusja z udziałem ekspertów, m.in. Sylwii Chutnik, Grzegorza Piątka i Bogny Kietlińskiej (środa, 14 maja, godz. 19:00, bar Studio)
– Miastoopowieści – slam (piątek, 16 maja, godz. 20.00, MiTo art.café.books)
– Maraton ilustracji (sobota, 17 maja, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, księgarnia Moda na czytanie)
– koncert/słuchowisko – SzaZa i Joanna Halszka Sokołowska na podstawie „Niewidzialnych miast” Italo Calvino
Dokładnego programu imprezy szukajcie pod adresem: www.warszawaczyta.org/program