Wachlarz to nie tylko modny dodatek

kobieta zakrywającą twarz wachlarzem

Jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z upałem jest wachlarz. Z jego historii wynika, że nie zawsze był tylko modnym akcesorium, miał wiele różnych zastosowań. 

Wachlarz w języku łacińskim to vannus. W starożytności niewolnicy wachlowali swoich panów, gdy doskwierały im upały. Wtedy dość pokaźne wachlarze zrobione były z ptasich piór, często montowanych na kunsztownych rączkach ze złota albo kości słoniowej.

Za czasów Ludwika IV mówiono, że wachlarz to berło kobiety, dzięki któremu mogła władać światem. Za jego pomocą mogła powiedzieć wiele, nie mówiąc kompletnie ani słowa. W tamtych czasach kobiety nie wychodziły z domu bez wachlarza, ponieważ nie tylko chronił je przed słońcem, ale przede wszystkim był także wyznacznikiem przynależności do wyższych sfer. 

Wachlarz wciąż jest bardzo praktycznym, ale przede wszystkim modnym dodatkiem, dlatego projektanci mody chętnie sięgają po dalekowschodnie inspiracje i wykorzystują go w swoich pokazach mody. Nie tylko oni kochają wachlarze, przede wszystkim uwielbiają je celebrytki. 

KRÓLOWA ELŻBIETA I

Obraz kobiety z dawnych czasowo

W XVI wieku Portugalczycy przywieźli do Europy ręcznie robione wachlarze, które odkryli wówczas w Chinach. W tamtych czasach Króla Elżbieta I była koneserką mody, dlatego, gdy pokazała się z ozdobionym klejnotami pierzastym wachlarzem, każda kobieta chciała mieć taki dla siebie.

MARIA ANTONINA

Cztery kobiety ubrane w suknie z dawnych lat zasłaniają twarz wachlarzami
W słodkim filmie Maria Antonina, gdzie główną rolę grała Kristen Dunst, również nie zabrakło rozkładanych wachlarzy. Francuska królowa oraz jej damy dworu używały wachlarzy do flirtowania. 

WOJNA I POKÓJ

czarno biały portret kobiety wachlującej cie wachlarzem

Audrey Hepburn jako Natasha Rostova w filmie Wojna i Pokój nie rusza się bez swojego koronkowego wachlarza, w rezultacie czego stał się must-havem. 

BURLESKA

kobiety tańczące burleske na tle teatru

Burleska kojarzy się z obszernymi futrzanymi wachlarzami, które są podporą każdego przedstawienia. Tuż przed ujawnieniem swoich twarzy, tancerki chowają się za ogromnymi piórami w rezultacie wachlując się. 

DRAGQUEEN

kobieta wachlująca sie na scenie wachlarzem

Od lat 70. wachlarze stały się świętym gralem społeczności dragqueen. Kobiety używały ich do ekspresji. Wydawany przez akcesorium dźwięk oznacza bezczelną postawę oraz dostojny styl. Na zdjęciu zwycięzca programu RuPaul podczas imprezy z San Diego. 

GUCCI SS17

dwa wachlarze Gucci
W kolekcji Alessandro Michele na sezon SS17 inspirowanej japońską kulturą, bambusowy wachlarz był jednym z głównych elementów. Nadrukowany na nim czerwony kwiat i logo włoskiego domu mody zachwyciły it-girls.

FENTY X PUMA SS 2017

Barbadoska idzie po wybiegu w pięknej kreacji z wachlarzem w dłoni

Współpraca Rihanny i Puma na wybiegu zaprezentowała wiele sportowych, ale jednocześnie kobiecych sylwetek. Podkreślały je delikatne koronkowe wachlarze z logo Puma. Godne uwagi są detale, jak np. materiał z którego stworzono wachlarz.

DIOR MEN PRE-FALL 2020

Model na wybiegu w białym garniturze z wielkim wachlarzem w dłoni

Wachlarz i mężczyzna? Dlaczego nie! Pokaz Diora zamknął model ubrany w biały garnitur z kwiecistymi klapami, który w dłoni trzymał jedwabny wachlarz. 

BEVZA SS20

torba w kształcie wachlarza

Ukraińska marka Bevza cieszy się wielką popularnością nie tylko wśród gwiazd. Na pokazie na letni sezon 2020 mogliśmy dostrzec piękne torebki inspirowane wachlarzami, z pewnością po pokazie rozeszły się jak świeże bułeczki. 

Tekst: Kasia Tilda Frąckowiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News