Rzeźba, która miała być hołdem dla ofiar ataku terrorystycznego z 2015 roku nie została zbyt ciepło przyjęta przez mieszkańców.
Rzeźba zatytułowana Bouquet of Tulips została zaprojektowana jako pomnik ofiar ataku terrorystycznego w Bataclan, jednak pomysł od samego początku spotkał się z wieloma kontrowersjami, do tego stopnia, że artyści w 2016 roku opublikowali otwarty list, nazywając Koonsa oportunistycznym, a nawet cynicznym.
Anne Hidalgo, burmistrz Paryża wydała pozwolenie na 41-metrową rzeźbę, która z jednej strony miała być ukłonem w stronę amerykańskiej Statuy Wolności, a z drugiej – wspaniałym symbolem wolności i przyjaźni.
Odsłonięcie rzeźby było wielokrotnie przekładane, ponieważ pojawiły się problemy z realizacją projektu. Trudno było znaleźć fundusze, ponieważ artysta zgodził się wyłącznie na przekazanie pracy, ale nie na płacenie za materiały itp. Dodatkowo pojawiły się także problemy architektonicznie. Podparcie 67-tonowej rzeźby mogło zagrozić pobliskim piwnicom Palais de Tokyo. Ostatecznie lokalizacja pomnika została zmieniona i jego oficjalne odsłonięcie 4 października, miało miejsce w ogrodach Champs-Elysées. Fundusze zostały zebrane przez prywatnych darczyńców, a sam Koons zebrał także milion dolarów.
80% tantiemów z powiązanych produktów komercyjnych związanych z rzeźbą ma trafić do rodzin dotkniętych atakami terrorystycznymi, a 20% ma zostać przeznaczone na konserwację rzeźby.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy są zadowoleni. Life For Paris, grupa zbierająca społeczność, która przeżyła atak terrorystyczny, wyraziła niezadowolenie, że rzeźba została zrealizowana z darowizn wolnych od podatku. Co więcej, badanie czytelników, właścicieli galerii i kolekcjonerów przeprowadzone przez Le Quotidien de l’Art wykazało, że 98% badanej grupy nie akceptuje projektu rzeźby.
A wy, co sądzicie o tej sprawie?
Très heureuse de dévoiler le #BouquetOfTulips de @JeffKoons dans le jardin des Champs-Elysées. Un beau cadeau du peuple américain à Paris, un magnifique symbole de liberté & d’amitié. Emerveiller, émouvoir, mais aussi bousculer & faire réfléchir, c’est le rôle de l’art. @cgirard pic.twitter.com/b9kfDLl1Gg
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) 4 października 2019