W Irlandii po 200 latach protestów, aborcja została w pełni zalegalizowana

Ludzie prostesujący

To historyczny dzień dla mieszanek Irlandii, które od ponad 200 lat walczyły o prawo do legalnej aborcji.

Aborcja w Irlandii została zakazana po raz pierwszy w 1861 roku, gdy kraj wyzwolił się spod władzy Wielkiej Brytanii. Mówiąc o liczbach, od 1980 roku około 170 tysięcy kobiet wybrało się do innego kraju, celem dokonania aborcji — w 2018 roku tylko do Wielkiej Brytanii wybrało się w tym celu około 3 tysięcy kobiet.

Przeprowadzone na koniec 2018 roku referendum wykazało, że 66% elektoratu głosowało za tym, aby zmienić zapis w irlandzkiej konstytucji, zabraniający aborcji i pozwalającej na nią w ekstremalnie ścisłych okolicznościach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Nowy zapis pozwoli kobietom na usunięcie ciąży do 12 tygodnia, w przypadku, gdy ciężarna będzie cierpiała z powodów zdrowotnych — zarówno fizycznych, jak i psychicznych, czy anomalii płodu. Jak powiedział irlandzki minister zdrowia, Simon Harris, na wprowadzenie zmian we wszystkich placówkach irlandzkiej opieki zdrowotnej, potrzeba będzie jeszcze trochę czasu, ale ten dzień jest ważnym dniem w historii walki kobiet o to prawo.

Według planów ma zostać wprowadzona infolinia, umożliwiająca kobiecie wskazanie najbardziej dogodnej lokalizacji, w której kobieta będzie mogła dokonać aborcji.

Czytaj również: Powstał nowy, skuteczny przez rok środek antykoncepcyjny dla kobiet

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News