W domu spokojnej starości w Holandii dla osób z demencją zbudowano interaktywną łódź

Widok łodzi z dwóch różnych perspektyw

Prace nad budową interaktywnej łodzi w domu spokojnej starości Nieuw Rijsenburgh w Holandii trwały prawie rok. Łódź nazwana została Quo Vadis, czyli – Dokąd zmierzasz?

Łódź ma zapewniać wielosensoryczne interaktywne doświadczenie dla mieszkańców domu, z których wielu cierpi na demencję. Nieuw Rijsenburgh znajduje się na wyspie Goeree-Overflakkee, z związku z czym, większość mieszkańców spędzała lato pracując w porcie lub nad wodą. Gospodarze domu spokojnej starości chcieli stworzyć miejsce, które będzie znajome dla pensjonariuszy.

W tym celu zakupili stary norweski statek z lat 40., który postawili w środku ogrody. Statek wymagał remontu, więc został na nowo odmalowany i dostosowany do potrzeb osób starszych. Jest nawet kabina ze sterem! To właśnie tam, mieszkańcy domu mogą patrzeć na spokojne morze z mewami, a także sterować łodzią. Kabina została wyposażona w znajome odgłosy skrzypienia podłogi, pracy silnika, czy fal odbijających się o kadłub. Zabytkowe radio, które także znajduje się w kabinie gra stare, znane holenderskie szanty. Wszystko po to, by obudzić drzemiące w starszych ludziach wspomnienia.

Zapytacie: ale po co? Badania wykazały, że angażowanie pacjentów z demencją w aktywności związane z doświadczeniami sensorycznymi mogą ponownie połączyć ich ze starymi wspomnieniami i uaktywnić te części mózgu, które zostały dotknięte chorobą. Skuteczna jest przykładowo muzykoterapia, która wykorzystując znane, stare piosenki, okazała się znacznie poprawiać jakość życia wielu pacjentów, zwiększając ich aktywność i zaangażowanie, a także zmniejszając problemy behawioralne.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News