VJing, czyli nowa forma postrzegania rzeczywistości

Dziewczyna przy konsolecie

Przenieśmy się do podziemi Nowego Jorku lat 70. Miłośnicy multimediów miksują analogowe taśmy w klubach techno. Wtedy byli pasjonatami, dziś są pionierami VJingu.

VJing jest zwane inaczej wizualnym performancem, który dzieje się w czasie rzeczywistym. Muzyka jest znaczącą oprawą dla VJingu. Nierzadko jest on wizualną opowieścią o dźwiękach, wydobywających się z głośników. Całe wydarzenie polega na kolaboracji pomiędzy muzykiem a artystą wizualnym.

Każdy event wygląda inaczej, wszystko zależy od tego, po jakie płyty sięgnie DJ i jak zareagują na dane warunki zmysły artysty wizualnego, czyli VJ-a. Tworząc swoje kreacje VJ-e korzystają z gadżetów zarówno oldschoolowych w rodzaju kaset VHS, jak i nowocześniejszych. Dzięki wynalazkom najnowszej technologii potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Scena z kolorowymi wizualicjami

Konwencja jest prosta, kiedy jeden miksuje bity, drugi wprawia w ruch swoją wyobraźnię i zaczyna kreować efekty wizualne. VJ to nie tylko artysta video, ale człowiek, który doskonale czuje i rozumie dźwięki, dlatego jest zdolny do ich wizualizacji. To zawód dla ludzi odważnych, zajawkowiczów nowych form i przełamywania barier. VJ-e wciąż chwytają się nowych możliwości, a ich wyobraźnia nie zna granic. Często ich prac po prostu nie można zakwalifikować do żadnej kategorii.

VJing to jedna z najnowszych form sztuk wizualnych, widowisko wprost nie do opisania, tego trzeba doświadczyć! VJing to bilet do innego wymiaru. Artysta stojący przed swoim sprzętem zabiera nas w kosmos, jak astronauta NASA, ale przy tym nie każe nam odrywać stóp od ziemi. Podczas drugiej edycji Festivalu Interference, odbędzie się VJ Battle.

W Polsce to jedna z dwóch takich imprez, która ma na celu ukazanie umiejętności twórców VJingu. Tego, jak reagują na bieżąco zarzucane płyty w adapterze, jak odnajdują się w czasie rzeczywistym z daną im oprawą muzyczną i jakie wizualizacje stworzą, aby przenieść nas w świat iluzji.

DJ stojacy przy dekach w niebieskich swiatlach zdjecie zrobione jest od tylu

Już 3 października o godzinie 21:00 w klubie BUFFET możecie być świadkami nietuzinkowego zjawiska. Wystarczy zdobyć się na odrobinę odwagi i przejść przez niewidoczną kurtynę do nowego świata. Nie ma lepszego miejsca niż Stocznia Gdańska, aby doświadczyć pionierstwa tym razem w dziedzinie sztuki! Oprócz przybyłych z różnych zakątków Europy VJ-ów, mamy też niebanalny skład DJ-ów, którzy zapuszczą tłuste bity oraz zagwarantują niezłą zabawę na after party.

Swoją obecnością zaszczyci nas KIXNARE, czyli Łukasz Maszczyński! Jest producentem i DJ-em. Jego hiphopowe korzenie stały się początkiem muzycznej ewolucji, dziś inspiracje Łukasza nie znają granic. Współpracował z wieloma polskimi artystami. Pozycję w branży ugruntował mu projekt Class of 90’s. Jego kreatywna dusza i lata doświadczenia wzbogacą tegoroczną imprezę VJ Battle!

Nie zabraknie też SLG, czyli artysty, który o swojej twórczości mówi: robię muzykę używając maszyn, ale staram się nie tworzyć mechanicznej muzyki. Jest performerem i producentem. Wielu mówi, że odróżnia się swoim stylem od kolegów po fachu. O tym, czy faktycznie tak jest, będziecie mogli przekonać się podczas VJ Battle na Interference.

Oprócz KIXNARE i SLG na festiwalu wystąpi również RADKKA, który określa sam siebie mianem beznadziejnego romantyka. Pojawią się także dobrze wszystkim znani JAZXING oraz MANA! Czeka was zgłębienie tajników manipulowania nie tylko wizualnym aspektem rzeczywistości, ale także czasem, dźwiękiem, kolorami, przestrzenią! Daj się przenieść w inny wymiar postrzegania wraz z najlepszymi VJ-ami, u boku których staną renomowani DJ-e! Do zobaczenia 3 października w Gdańsku!

Tekst: Ada Kamińska i Marta Szadowiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News