Młodzież w Korei Południowej coraz częściej nie jest w stanie wytrzymać dnia bez telefonu. Wielu z nich wykazuje objawy uzależnienia od swojego smartfona, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Rząd wychodzi problemowi naprzeciw, zakładając obozy odwykowe od telefonu.
W zeszłym roku, prawie 30% południowokoreańskiej młodzieży, w wieku 10-19, została sklasyfikowana jako zależna od swojego smartfona. Uzależnienie od telefonu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Do nich należą problemy z koncentracją, ze snem, bóle głowy i karku, osłabienie wzroku. Niejednokrotnie uzależnienie wiąże się również z poczuciem odrealnienia.
Południowokoreański rząd dostrzegł ten problem już w 2015 roku, otwierając pierwsze obozy odwykowe od smartfonów. W tym roku program rozwinął się o kilkanaście nowych placówek. Miejsca w nich są darmowe, natomiast uczestnicy są podzieleni według płci. W trakcie pobytu, uczestniczą w zajęciach sportowych, artystycznych oraz sesjach terapeutycznych.
Choć problem wydaje się daleki, boryka się z nim również polska młodzież. Wiele ośrodków odwykowych w Polsce, oferuje programy dla osób uzależnionych od telefonu.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Tekst: Wiktor Knowski