Strona główna miasto ludzie Uzależnieni od telefonu. Rząd Korei Południowej otwiera nowe placówki odwykowe

Uzależnieni od telefonu. Rząd Korei Południowej otwiera nowe placówki odwykowe

Grafika przedstawiająca ludzi lgnących do ogromnego telefonu, symboliczne przedstawienie uzależnienia od telefonu

Młodzież w Korei Południowej coraz częściej nie jest w stanie wytrzymać dnia bez telefonu. Wielu z nich wykazuje objawy uzależnienia od swojego smartfona, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Rząd wychodzi problemowi naprzeciw, zakładając obozy odwykowe od telefonu.

W zeszłym roku, prawie 30% południowokoreańskiej młodzieży, w wieku 10-19, została sklasyfikowana jako zależna od swojego smartfona. Uzależnienie od telefonu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Do nich należą problemy z koncentracją, ze snem, bóle głowy i karku, osłabienie wzroku. Niejednokrotnie uzależnienie wiąże się również z poczuciem odrealnienia.

Południowokoreański rząd dostrzegł ten problem już w 2015 roku, otwierając pierwsze obozy odwykowe od smartfonów. W tym roku program rozwinął się o kilkanaście nowych placówek. Miejsca w nich są darmowe, natomiast uczestnicy są podzieleni według płci. W trakcie pobytu, uczestniczą w zajęciach sportowych, artystycznych oraz sesjach terapeutycznych.

Choć problem wydaje się daleki, boryka się z nim również polska młodzież. Wiele ośrodków odwykowych w Polsce, oferuje programy dla osób uzależnionych od telefonu.

Tekst: Wiktor Knowski

Komentarze
Rate this post