Upał, pies i zamknięty samochód. Czy można wybić szybę?

Pies zamknięty w samochodzie latem

Zostawianie zwierząt w zamkniętym samochodzie podczas upału, gdy samemu idzie się zrobić zakupy lub załatwiać swoje sprawy jest rzeczą absurdalną, aczkolwiek spotykaną. A skoro miasto jest już skąpane w słońcu i można spodziewać się podobnych sytuacji, warto wiedzieć, jakie należy podjąć kroki, gdy przyjdzie nam się z takimi okolicznościami zmierzyć.

Wraz z rozpowszechniającą się opinią o tym, że widząc jakiekolwiek zwierzę, które podczas nieznośnych upałów zamknięte jest w samochodzie powinniśmy: zrobić zdjęcia auta, w którym jest zwierzak, zrobić zdjęcie rejestracji, wybić szybę, pozwolić odetchnąć z ulgą pozostawionemu samopas pupilowi oraz zadzwonić na policję przekazując dowody w postaci wcześniej zrobionych zdjęć.

Uchroni nas to od oskarżeń o uszkodzenie mienia, a właściciela auta oraz zwierzaka wyślę do sądu, gdzie ręka sprawiedliwości surowo go ukarze. Czy na pewno?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zrzut ekranu z Facebooka
facebook.com/profile.php?id=100000593770043

Postanowiliśmy zweryfikować ten pogląd w dwóch warszawskich komendach. Pierwsza z nich to Komenda Rejonowa Policji I Rewir Dzielnicowych. Tutaj, niemal cała zastana ekipa funkcjonariuszy zaangażowała się w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy podczas upału, w celu uwolnienia zwierzaka możemy zbić szybę w aucie, robiąc wcześniej odpowiednie zdjęcia, które później będą służyć jako dowód?

Czy można zbić szybę? Można. A czy będziemy za to karani? Jeśli właściciel auta zdecyduje się skierować sprawę do sądu, to wszystko będzie uwarunkowane od decyzji organu sprawiedliwości.

Według funkcjonariuszy rozbijanie szyby jest możliwe w sytuacji krytycznej. Należy brać pod uwagę skale upału, stan zwierzaka, oraz miejsce, gdzie zostało pozostawione auto. Innymi słowy: dużo czynników, które wpływają na ocenę sytuacji. Według funkcjonariuszy z Komendy Rejonowej Policji I Rewir Dzielnicowych, najlepiej zadzwonić na 112, poinformować o sytuacji i poczekać na służby i uczynić je odpowiedzialnymi za sytuację.

Z kolei na Komisariacie Policji mieszczącym się w podziemiach Dworca Centralnego uznano, że nie można wybić szyby. Podobne postępowanie może wiązać się z konsekwencjami. Jak się dowiedzieliśmy, wybijać szyby można w przypadku, kiedy to człowiekowi grozi niebezpieczeństwo.

Wygląda to tak, jakby pozostawiony w aucie zwierzak, pozostawionemu w aucie zwierzakowi nie był równy. Sytuacja nie jest zero-jedynkowa, nie ma jasnego paragrafu na tę sytuację. To, czy zostaniemy ukarani za niszczenie mienia, zależy od właściciela samochodu oraz sądu. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że co funkcjonariusz, to opinia.

Tekst: Jakub Paciorek

3,7/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News