UMIERAĆ NIKT SIĘ NIE BOI

Łukasz Surowiec

“Umierać się nikt nie boi” to wystawa Łukasza Surowca wyrastająca z jego wcześniejszych doświadczeń artystycznej pracy z osobami bezdomnymi, bezrobotnymi, alkoholikami. Surowiec odwołuje się w niej do strategii specyficznej wymiany – ekonomii daru, która zdaje się być osią postępowania artysty w wielu podjętych przez niego działaniach, takich jak choćby “Wózki” czy “Czarne Diamenty”. Jest to strategia, która dąży do przekazania grupom wykluczonych narzędzi do “radzenia sobie ze światem”, do lepszego sposobu życia. W tej wystawie Surowiec dotyka problemu alkoholizmu i alkoholików, specyfiki ich uzależnienia i funkcjonowania. Działania kieruje do osób znajdujących się poza systemem opieki, nie poddających się tradycyjnym sposobom terapii i walki ze swoim uzależnieniem. 

Swoim działaniem w ramach PROJECT ROOM Łukasz Surowiec chce zbadać możliwość rozpoczęcia programu produkcji “alccoinów”, alkoholu jako środka płatniczego, formy wynagrodzenia za pracę i jednocześnie zachęty do jej podjęcia. Wystawa prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski nawiązuje do eksperymentalnych programów terapii, jakie próbuje się prowadzić chociażby w Amsterdamie (dla uzależnionych od alkoholu) czy w Skandynawii lub Szwajcarii (dla narkomanów).

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Łukasz Surowiec, Bez tytułu, 2014 (źró dło materiały prasowe organizatora)

Strategia artysty w “Umierać się nikt nie boi” mogłaby zostać odczytana jako wspieranie alkoholików w ich alkoholizmie. Być może jednak, pierwszym krokiem do uratowania komuś życia, jest zapewnienie mu w kontrolowany sposób tego, od czego jest uzależniony. Choć być może utwierdza się go w ten sposób w jego uzależnieniu, w pewnym niewielkim procencie daje mu nadzieję. 

Postawa Surowca wypływa z zamiaru bliższego poznania świata wykluczonych, ich problemów i zachodzących w obrębie tego świata relacji. Umieszcza widza niejako wewnątrz społecznego marginesu, na peryferiach człowieczeństwa. Może to kłócić się ze zdroworozsądkową logiką, dąży jednak do wypracowania dobra i strategii pomocy.
Szymon Maliborski

Otwarcie wystawy: 22 kwietnia 2014, godz. 18.00
Wystawa trwa do 11 maja 2014
Kurator: Szymon Maliborski
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

 

Zdjęcia |  Łukasz Surowiec, Bez tytułu, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News