Warszawa na tydzień zamieni się w stolicę ukraińskiego kina. Od 3 listopada startuje jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Ukraina! – jedynego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego kinu naszych wschodnich sąsiadów. W Kinotece, Atlanticu i Iluzjonie zobaczymy ok. 60 filmów: fabuły, dokumenty, animacje i shorty. Sprzedaż biletów rusza 8 października, a program jest dostępny na ukrainaff.com.
Kino wolności
Hasło tegorocznej edycji brzmi: „kino wolności”. I to nie jest slogan. Ukraińscy twórcy wciąż kręcą filmy – nawet wtedy, gdy w tle słychać alarmy bombowe. Opowiadają o traumach, nadziei i absurdzie życia w kraju ogarniętym wojną. To kino, które przypomina, że kultury nie da się zbombardować.
Konkursy i premiery
Trzon programu stanowią konkursy: 10 fabuł, 10 dokumentów i 25 krótkich metraży, wybrane m.in. spośród 150 zgłoszeń. Ocenia je jury złożone z polskich i ukraińskich twórców; zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne.
- Fabularny: m.in. Bucza – historia uchodźcy ewakuującego cywilów z terenów okupowanych; film otwarcia Jesteś Wszechświatem Pavlo Ostrikova, doceniony na europejskich festiwalach.
- Dokumentalny: m.in. Viktor – portret fotografa wojennego, który stracił słuch; 2000 metrów od Andrijiwki; nowy film Aisy Kovalovej Mój drogi Theo.
- Shorty: m.in. polski akcent – Ludzie i Rzeczy Damiana Kosowskiego, nagrodzony w Gdyni i pokazywany na prestiżowych festiwalach zagranicznych.
Klasyka, Krym i noc grozy
Jubileusz to także powrót do źródeł: retrospektywa Ołeksandra Dowżenki – ojca ukraińskiego kina – z pokazami wczesnych dzieł (Zwenihora, Teczka kuriera) oraz premierowym dokumentem Dowżenko. W sekcji poświęconej Krymowi zobaczymy dokumenty o losach krymskotatarskich kobiet – po seansach dyskusje z twórcami i ekspertami.
Dla fanów mroku – wieczór horroru, m.in. z Moreną, mroczną opowieścią inspirowaną tradycjami Nocy Kupały.


Nie tylko seanse
Poza projekcjami: spotkania z twórcami, masterclass, wystawa plakatów z historii festiwalu, performance Sebastiana Płocharskiego, panel branżowy o finansowaniu filmów z Funduszu Solidarności, warsztaty kulinarne, pokaz bajek i animacji dla dzieci oraz debata o dezinformacji i roli dokumentu w odkrywaniu prawdy o wojnie.
Finał z The Tiger Lillies
Zwieńczeniem będzie pokaz niemego filmu Dowżenki Jagódki miłości z muzyką na żywo w wykonaniu nominowanego do Grammy zespołu The Tiger Lillies. Koncert stanie się mocnym finałem i symbolicznym gestem solidarności artystycznej z Ukrainą.
„W czwartym roku wojny wielu widzów jest już zmęczonych tematem. Tym bardziej musimy pokazywać te filmy – bo wojna trwa, a Ukraińcy, mimo nalotów, próbują żyć i tworzyć normalnie” – mówi Beata Bierońska-Lach, dyrektorka festiwalu.


Kiedy i gdzie?
- Termin: 3–9 listopada, Warszawa
- Miejsca: Kinoteka, kino Atlantic, Iluzjon
- Bilety: od 8 października – szczegóły i program na ukrainaff.com
- Trasa po Polsce: po Warszawie festiwal odwiedzi m.in. Łódź, Wrocław, Kraków, Lublin i Przemyśl






![Marta Bijan opisuje koniec świata w „Jutro już było” [recenzja] Marta Bijan opisuje koniec świata w „Jutro już było” [recenzja]](https://hiro.pl/wp-content/uploads/2025/11/Marta-Bijan-opisuje-koniec-swiata-w-„Jutro-juz-bylo-recenzja-218x150.jpg)

