Ubezpieczenia wyjazdowe w Niemczech – jak się do tego zabrać?

ubezpieczenia wyjazdowe

Niemcy to często wybierany kierunek podróży. Kraj za zachodnią granicą odwiedzamy zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. W przypadku krótszych wizyt warto zatroszczyć się o ubezpieczenie wyjazdowe, bez którego będziemy narażeni na poniesienie kosztów leczenia w sytuacji wypadku. Ubezpieczenia wyjazdowe występują w rozmaitych opcjach, a niektóre z nich są darmowe. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek skierowanych do osób planujących wyjazd i pragnących w związku z nim ubezpieczyć się.

Ubezpieczenie wyjazdowe – Niemcy – z kartą EKUZ


Karta EKUZ – to podstawowy rodzaj ubezpieczenia, które wybierają osoby pragnące odbyć podróż bez wykupywania dodatkowych polis ubezpieczeniowych. EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – to dokument, który możemy wyrobić za darmo w poradni zdrowotnej, w której przyjmuje nasz lekarz pierwszego kontaktu.

EKUZ jest honorowana we wszystkich krajach wspólnoty europejskiej – w tym również w Niemczech. Co obejmuje ten typ ubezpieczenia? Przede wszystkim – podstawowe świadczenia medyczne, takie jak kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, dostęp do ratownictwa medycznego lub pobyt w szpitalu. W skrócie – EKUZ obejmuje wszystkie podstawowe świadczenia medyczne, do których dostęp mają obywatele odwiedzanego przez nas kraju.

Karta EKUZ nie pokrywa jednak w pełni kosztów wszystkich potencjalnych usług medycznych. W przypadku wielu z nich – obowiązuje nas konieczność zapłaty niewysokich kwot. Przykładowo – za zwykłą wizytę u lekarza będziemy musieli dopłacić około 10 euro. EKUZ nie finansuje też bardziej skomplikowanych zabiegów, transportu do Polski w przypadku wypadku lub innych, bardziej skomplikowanych sytuacji.

Dodatkowe polisy ubezpieczeniowe – gdy EKUZ to za mało

Wiele osób wyjeżdżających do Niemiec poszukuje dodatkowego zabezpieczenia przed wystąpieniem niespodziewanych sytuacji. Sięgają wówczas po polisy ubezpieczeniowe, które stanowią zabezpieczenie w przypadku konieczności podjęcia skomplikowanego leczenia – na przykład operacji chirurgicznych – transportu na teren Polski lub rehabilitacji.

Polisy ubezpieczeniowe są wbrew pozorom dość tanie. Oczywiście – ich ostateczna wysokość zależy przede wszystkim od czasu, który zamierzamy spędzić na terenie Niemiec oraz od zakresu świadczeń, które obejmują. Najtańsze oferty kosztują zaledwie 3 złote za dzień pobytu za granicą. Polisy o bardziej rozbudowanym zakresie są zaledwie o złotówkę droższe.

Przeglądając dostępne oferty polis, polecamy szczególną uwagę zwrócić na ubezpieczenie OC – czyli od odpowiedzialności cywilnej – oraz NNW – czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Choć Niemcy to kraj stosunkowo bezpieczny, to jednak sporadycznie zdarzają się w nim różnego typu przestępstwa. Do najczęstszych należą kradzieże oraz włamania do samochodów osobowych.

Ubezpieczenie bagażu to dodatkowa forma zabezpieczenia dla osób, które obawiają się o swój dobytek. Ubezpieczenie to obejmuje zarówno sytuację kradzieży, zgubienia jak i zniszczenie bagażu, a także obiektów, które się w nim znajdowały. Korzystają z niego przede wszystkim osoby, które podróżują ze sprzętem elektronicznym, laptopami, tabletami lub inną, stosunkowo drogą technologią, o której bezpieczeństwo się obawiają.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News