Tysiące niewidzianych dotąd zdjęć Warhola ujrzy światło dzienne

Klisza ze zdjęciami

Dzięki fotografiom wiem, gdzie byłem w każdej minucie mojego życia, powiedział niegdyś Andy Warhol, znany ze swojej obsesji na punkcie fotografowania każdej chwili ze swojego życia.

Fundacja Andy’ego Warhola pokaże światu tysiące niewidzianych dotąd fotografii jednej z najbardziej kultowych postaci świata sztuki. 3600 kliszy, 130 tysięcy fotografii zrobionych od 1976 do 1987 roku zostanie zebranych w specjalnym albumie, na wystawie oraz do obejrzenia online w ramach Contact Warhol Project.

Jak poinformował niedawno The Guardian, Warhol wywołał jedynie koło 17% swoich zdjęć, zaznaczając na kliszach znakiem X, jeśli zdjęcie było do odrzutu i O, jeśli był przez niego zaakceptowane. Kolekcja należy aktualnie do Uniwersytetu Stanford, gdzie od września będzie można oglądać niewidziane dotąd zdjęcia Warhola.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

1245284 Tysiące niewidzianych dotąd zdjęć Warhola ujrzy światło dzienne

Galeria online, według założeń pojawi się do końca 2018 roku, a album zostanie wydany w listopadzie. Wśród tysięcy fotografii zobaczymy między innymi zdjęcia takich postaci jak: Debbie Harry, Truman Capote, Jean-Michel Basquiat, Liza Minelli, Jon Gould. Wszyscy pojawią się w klubowych scenach i innych scenach z ich prywatnego życia. Niektóre ze zdjęć zostały przycięte, aby ukryć tożsamość bohaterów fotografii.

To Warhol, jakiego nigdy wcześnie nie znaliście. Zdjęcia, które niedługo zobaczycie, pokazują jego codzienność, coś, co wcześniej było zupełnie niemożliwe do zobaczenia dla szerszej publiki. Klisze nie tylko dostarczają nam nowych informacji o jego życiu i pracy, ale pozwalają nam zrozumieć, co motywowało i absorbowało Warhola w ostatniej dekadzie jego życia – mówi Richard Meyer, profesor sztuki ze Standforda.

1245285 Tysiące niewidzianych dotąd zdjęć Warhola ujrzy światło dzienne

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News