Twarz Thoma Yorke’a w kamieniołomie “Stanisław”

Postać z cyfrową twarzą stojąca w kurtce wśród gór

Zagraniczne portale zachwycają się najnowszym teledyskiem Marka Pritcharda, z gościnnym udziałem Thoma Yorke’a. Klip nakręcony został przez polskiego reżysera, Michała Marczaka. Do zilustrowania hipnotyzującego utworu Beautiful People wybrana została sceneria kamieniołomu “Stanisław” w Górach Izerskich.

Michał Marczak to polski reżyser, absolwent The California Institute of the Arts. Zauważony został przez opinię publiczną przede wszystkim z uwagi na swój głośny film Fuck for Forest. Pokazuje w nim organizację produkującą amatorskie filmy porno, z których zysk przeznaczany jest na ratowanie przyrody.

Michał Marczak w styczniu pokazywał swój najnowszy film – Wszystkie nieprzespane noce – na Sundance Festival.  — Pojawia się w nim mnóstwo muzyki. Używamy ponad stu utworów. Starannie dobranych, także współczesnej polskiej muzyki — mówi reżyser w wywiadzie dla Polityki. Na film zwrócili uwagę obecni na sali przedstawiciele Warp Records – jednej z najważniejszych wytwórni związanych z muzyką elektroniczną. Spytano Marczaka, czy robi również klipy, a po jakimś czasie zaczęli wysyłać mu propozycje utworów, do których miał nakręcić teledysk.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Postać w kurtce stojąca na tle latających kamieni i głazów

Stanęło na Beautiful People, singlu z najnowszej płyty Marka Pritcharda Under the Sun, z gościnnym występem Thoma Yorke. Utwór bardzo spodobał się Marczakowi.  Poczułem w tym utworze pewną samotność, poczucie zagubienia, coś odległego i może nie do końca ziemskiego — mówi.

Marczak otrzymał od wytwórni szkice oprawy graficznej płyty Under the Sun i postanowił stworzyć teledysk spójny z estetyką albumu. Potrzebne były robiące wrażenie formacje skalne, dlatego reżyser wybrał na miejsce kręcenia klipu kamieniołom “Stanisław” w Górach Izerskich. Żeby oddać zagubienie, które skojarzyło mu się z utworem wprowadził do teledysku postać przemierzającą kosmicznie wyglądające góry. Wcielił się w nią aktor z Wszystkich nieprzespanych nocy – Krzysztof Bagiński – a cyfrowej twarzy użyczył Thom Yorke.

Współpraca Marczka z Thomem Yorke zaowocowała jeszcze jednym projektem. Reżyser został poproszony o stworzenie 30-sekudnowego miniteledysku do nowej płyty Radiohead A Moon Shaped Pool. Zespół w ramach promocji najnowszego albumu poprosił o podobne, 30 sekundowe klipy, różnych twórców z całego świata. Wideo Marczaka ilustruje fragment utworu Identikit, a zdjęcia do niego były robione w Warszawie.

Tekst: Stanisław Nowiński

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News