Turysta

 

http://www.filmweb.pl/film/Turysta-2014-709434/photos/514785
http://www.filmweb.pl/film/Turysta-2014-709434/photos/514785

 

Czteroosobowa szwedzka rodzina rozpoczyna upragniony urlop w alpejskim ośrodku narciarskim. Jednak beztroski odpoczynek szybko kończy się, gdy na tarasie restauracji stają się świadkami zejścia niewielkiej lawiny. Podczas, gdy Ebba (grana przez Lise Loven Kongsli) ochronnym gestem osłania dzieci, Tomas (w tej roli Johannes Kuhnke), ojciec i głowa rodziny… sięga po telefon i ucieka. Od tego wydarzenia zaczynają narastać pretensje, a także wychodzą na jaw dawne grzeszki i rozczarowania.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Reżyser Ruben Östlund odmalowuje w „Turyście” pełną absurdu relację między małżonkami, dla których czasy romantycznego zakochania dawno już przeminęły. Wystarczy niespodziewane zachowanie Tomasa wywołane lawiną, żeby zaburzyć wypracowaną harmonię, zamieniając ją w kolejną lawinę: wzajemnych oskarżeń.

Ruben Östlund, porównywany ze względu na umiejętności budowania psychologicznych dramatów do Michaela Hanekego, nie po raz pierwszy skupia się na przedstawianiu relacji międzyludzkich, wykorzystując do tego konflikty i sytuacje graniczne. W swoim poprzednim filmie „Gra” (2011), opowiadał historię grupy czarnoskórych nastolatków, którzy okradli młodszych chłopców używając wyłącznie przemocy psychicznej.

„Turysta” obsypany został nominacjami (w tym do Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” oraz Europejskiej Nagrody Filmowej w kategoriach „Najlepszy europejski film roku” i „Najlepszy europejski reżyser roku”). Zgarnął także statuetkę w Cannes w ramach przeglądu Un Certain Regard i dwie nagrody w czasie TOFIFEST.

Na polskie ekrany film wchodzi już 6 lutego, zobaczcie zwiastun!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News