Trolejbus, który znika na ulicy

Niebieski trolejbus na ulicy

Dla mieszkańców Wilna trolejbusy to codzienny widok, który idealnie wpisuje się w krajobraz miasta. Dla artysty z Litwy pojazdy stały się elementem ulicznej sztuki i sprawił, że dosłownie zniknęły na ulicy.

Na próżno szukać we współczesnych miastach trolejbusów. Większość tych pojazdów odeszła w zapomnienie, ustępując miejsca autobusom, tramwajom czy podziemnej komunikacji. Tylko w nielicznych metropoliach, trolejbusy w dalszym ciągu pomagają mieszkańcom poruszać się po mieście, a swoim wyglądem dodają ulicom niepowtarzalnego klimatu. Jednym z takich miast jest Wilno, gdzie Liudas Parulskis sprawił, że busy stały się przezroczyste.

Dwóch mężczyzn ubranych na czarno maluje trolejbus

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Artysta przy współpracy z agencją reklamową Studio Vieta, w ramach 4. Edycji Festiwalu Sztuki Ulicznej w Wilnie na jednym z trolejbusów namalował obraz, który ginie na ulicy. Grafika umieszczona na busie z obydwu stron to obraz ulicy, który perfekcyjnie wpisuje się w krajobraz. To optyczne złudzenie sprawia, że przechodnie nie mogą przejść obok pojazdu obojętnie. Grafika nie tylko ich zaskakuje, ale pozwala im spojrzeć na rzeczywistość w nieoczekiwany sposób.

 Trolejbus wymalowany na wzór ulicy

Znikające trolejbusy znajdują się na skrzyżowaniu ulicy Tumo Vaziganto i alei Gediminas, więc jeżeli planujecie odwiedzić Wilno w najbliższym czasie, to koniecznie zapiszcie ten punkt na mapie. Bus, który niczym kameleon dostosowuje się do swojego otoczenia, to widok, który na długo zostanie w waszej pamięci.

Tekst: Olga Retko

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News