Trailery książek – 5 przykładów

trailery książek

Od kilku lat trailery zwiastują nie tylko filmy, gry czy albumy muzyczne, ale i książki. Trailery książek to krótkie filmy promujący książkę złożone najczęściej z dynamicznie zmontowanych obrazów, informacji o autorze jak i oczywiście samej książce. W przeciwieństwie do trailerów filmowych, trailery książek nie są prezentowane na ekranach kin, a jedynie na kanałach na YouTube. Poniżej przygotowaliśmy dla Was najciekawsze trailery książek, które z pewnością wydadzą się interesujące.

Trailery książek – 7 przykładów

#1 ,,Osobliwy dom pani Peregrine” Ransom Riggs

Zaczynamy bez zgrzytów. Na oswojenie z ‘gatunkiem’ trailer debiutanckiej powieści Ransoma Riggisa. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Media Rodzina, a wcześniej przez 63 tygodnie nie schodziła z listy bestsellerów ,,New York Timesa”. W tym przypadku nie możemy oprzeć się wrażeniu, że trailer wyjątkowo nie był pomysłem karkołomnym – ta powieść dla młodzieży jest bowiem kompilacją fabuły z przerażającymi zdjęciami dzieci z początku XX wieku. Może nie ‘czytalibyśmy’, choćby dlatego, że mijamy się z grupą docelową, ale na film, który ponoć zostanie wyreżyserowany przez samego Tima Burtona z chęcią się przejdziemy.

#2 ,,Zamknięta prawda” Bartłomiej Basiura

Prawda zamknięta. Nie-otwarta.

Jaki kraj, taki horror. W tym specyficznym gatunku nigdy nie przodowaliśmy, co pokazują nie tylko rodzime produkcje filmowe, ale też (jak widać powyżej) książki. Krew z koncentratu pomidorowego i ofiara w cygańskiej sukni (dodajmy, że czerwonej kiej krew) oraz slogan ‘powieść napisana z pasją’ bardziej śmieszą, niż straszą. Podobnej pasji pisarskiej dopatrywałabym się w copy proszku do prania.

#3 ,,My life undecided” Jessica Brody

Wszyscy chcieliśmy choć przez moment być amerykańskimi nastolatkami. Eliminacje do drużyny wrednych (acz jędrnych) cheerleaderek, olewanie nie-fajnych dzieciaków w stołówce i dziewczyńskie pokoiki wypełnione różowymi pluszakami to dla 12-latki wychowanej w naszej części kontynentu kwintesencja hajlajfu.

Wracając do tematu trailerów – powyższy filmik streszcza tę wizję w najbardziej przejaskrawiony sposób, jaki jesteście sobie w stanie wyobrazić. W świetle takich publikacji powinniśmy się w zasadzie cieszyć, że sztuka czytania wśród dzieci i młodzieży zanika (jak głosił napis na obwolucie serii książek o Harrym Potterze).

#4 ,,Szkodliwy pakiet cnót” Mariola Zaczyńska

Połączcie dużo złego smaku (zarówno tego dosłownego, rozumianego jako marny gust, jak i metaforycznego – związanego ze stosownością) z karkołomną tematyką (pradawne cmentarzysko odkryte pod wybiegiem dla modelek. Sic!). Dodajcie niepasujące do siebie wizualnie fragmenty i dziwne teksty wkomponowane w całość. Tak w skrócie wygląda trailer powieści ,,Szkodliwy pakiet cnót” (tytuł jest w kontekście całości stylistycznym strzałem w dziesiątkę). Polecajcie nielubianym znajomym pod hasłem ‘skojarzyło mi się z Tobą’.

#5 ,,Poczekajka” Katarzyna Michalak

Kto jest pierwszą damą polskiej literatury? Dąbrowska? Nałkowska? A może ktoś z młodego pokolenia – Joanna Bator, czy Sylwia Chutnik? Chcielibyśmy bardzo, jednak na listach bestsellerów Empiku, od momentu debiutu w 2008 roku nieprzerwanie króluje właśnie ona – Katarzyna Michalak, która w ogólnym rozrachunku deklasuje takie adeptki polskiej grafomanii jak Katarzyna Grochola, czy Małgorzata Kalicińska. Wrażliwa artystka, która odkryła swoje powołanie grubo po trzydziestce, lekarz weterynarii i kobieta niejednego talentu (to ona skomponowała muzykę i napisała słowa do piosenki lecącej w tle tej uroczej miniatury). Michalak ma jeszcze jeden niezwykły talent – swoje utwory produkuje niemal taśmowo. Przez sześć lat ukazało się aż 21 jej powieści.

Ten trailer to creme de la creme gatunku, jeśli chodzi o trailery książek. Na jego potrzeby wypadałoby wręcz sparafrazować Goethego z jego przestarzałym ‘zobaczyć Neapol i umrzeć’. Po prostu zobacz trailer ,,Poczekajki” i umrzyj.

Tekst: Helena Łygas

Zobacz też: Książki napisane na podstawie filmów

Książki napisane na podstawie filmów

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News