Categories: technologia

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

Polski rynek gier komputerowych jest znacznie bardziej rozległy, niż można przypuszczać. Już od zamierzchłych lat dziewięćdziesiątych polskie studia produkowały tytuły, które były cenione na całym świecie. Dowiedz się, jakie najlepsze polskie gry komputerowe są warte uwagi.

Wiele z tych produkcji, pomimo kilku lub kilkunastu lat na karku, nadal zapewniają mnóstwo frajdy.

10. McPixel (2012)

Zaczniemy bardzo skromnie, ale z delikatnym przytupem. McPixel to gra wideo wyprodukowana przez jedną osobę. Warstwa wizualna świadomie nawiązuje do klasyków branży, zaś rozgrywka przypomina najbardziej kultowe produkcje point&click. Wszystko zostało podlane nowoczesnym, alternatywnym sosem, z domieszką niebanalnego humoru. Przygody przeżywane przez naszego kanciastego bohatera nie są długie, ale zapewniają mnóstwo frajdy i pozwalają wysilić zwoje mózgowe.

9. POLANIE (1996)

Nie można zaprzeczyć, że Polanie, jeśli chodzi o najlepsze polskie gry z gatunku strategii, do dziś są bardzo doceniani. Mimo wielu lat na karku nadal zapewniają mnóstwo radości. Jeśli przymknie się oko na paskudną grafikę i toporny już obecnie system sterowania, możemy rozbudowywać swoją wioskę i odnosić kolejne wojenne zwycięstwa z szerokim uśmiechem na twarzy. Jest to gra trudna, w szczególności dla współczesnego, lecz bardzo sprawiedliwa i jak na swoje czasy dość innowacyjna.

8. CYBERPUNK 2077 (2020)

Można narzekać, że najnowsze dzieło CD Projekt Red pełne jest niedociągnięć, bugów i mało sensownych rozwiązań. Trudno jednak przejść obok tego dzieła obojętnie. Oto mamy do czynienia z jednym z najbardziej rozbudowanych polskich sandboksów (obok Wiedźmina 3: Dziki Gon), z nieszablonową linią fabularną, ogromnym światem oraz wciągającą na wiele godzin fabułą. Jeśli chodzi o najlepsze polskie gry RPG z elementami strzelania, Cyberpunk 2077 zasługuje na miejsce w czołówce.

7. TEENAGENT (1995)

Ponownie cofnijmy się do słusznie odległych już lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to premierę miała miejsce jedna z najbardziej znanych polskich gier tamtego okresu, a więc przygodówka point&click o nazwie Teenagent. Wcielamy się w rolę tytułowego chłopaka i przychodzi nam rozwiązanie dość skomplikowanej intrygi – do tej pory w tej produkcji urzeka prostota rozgrywki i warstwy audiowizualnej oraz nienachalny humor.

6. ANOMALY 2

Seria Anomaly już dawno przestała być popularna (choć nigdy nie można było mówić o przesadnej sławie). W każdym razie jednak warto odświeżyć sobie ten cykl, w szczególności część drugą. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z innowacyjną strategią czasu rzeczywistego, w której poruszamy się oddziałem i za pomocą różnych metod musimy eksterminować kolejne wrogie zastępy oraz wykonywać misje. Rozgrywka jest absurdalnie wręcz prosta, lecz zapewnia mnóstwo satysfakcji.

5. DEAD ISLAND RIPTIDE (2013)

Jedna z najbardziej kultowych zombiaczych gier ostatnich lat. Obok Left4Dead i Dying Light omawiana produkcja święciła swojego czasu ogromne triumfy popularności, wpływając na wzrost popularności żywych trupów na ekranach naszych komputerów i konsol. Założenia są proste: biegamy po egzotycznej, bajkowej wyspie i wybijamy kolejne zastępy zombie. Mamy do dyspozycji szeroki arsenał broni, które możemy na różnorodne sposoby modyfikować.

4. CALL OF JUAREZ: GUNSLINGER (2013)

Oczywiście możecie podnieść krzyk, dlaczego nie wspominamy w tym rankingu o pierwszych odsłonach serii Call of Juarez. Są one wybitne, w szczególności dwie pierwsze części, ale w trakcie rozgrywki nie można wyzbyć się uczucia przestarzałości i toporności. Co innego z Gunslingerem, który ucieszy każdego współczesnego fana zręcznościowych strzelanin. Do sprawnego systemu strzelania dochodzi arcyciekawa otoczka audiowizualna oraz wciągająca fabuła z mnóstwem zwrotów akcji.

3. FROSTPUNK (2018)

Jeśli chodzi o najlepsze polskie gry o rozwoju miasta, Frostpunk zasługuje na uznanie pod wieloma względami. Przede wszystkim mamy do czynienia z niezwykle ciekawym osadzeniem historii w czasie i miejscu – obserwujemy ludzkość, która walczy o przetrwanie w świecie opanowanym przez coś na kształt epoki lodowcowej. Zarządzamy zasobami, delegujemy ludzi do poszczególnych prac, a przede wszystkim podejmujemy niezwykle trudne decyzje.

2. THIS WAR OF MINE (2014)

Skoro już o trudnych decyzjach mowa, nie sposób przejść obojętnie obok This War of Mine. Można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej przejmujących i angażujących emocjonalnie polskich produkcji. Wcielamy się w grupę cywilów w oblężonym mieście inspirowanym Sarajewem lat 90. Unikamy snajperów, gromadzimy zapasy… i nieustannie zastanawiamy się nad tym, czy warto decydować się na moralne kroki, kiedy w grę wchodzi przeżycie.

WIEDŹMIN 3: DZIKI GON (2015)

Mimo już siedmiu lat na karku próżno szukać lepszej gry RPG wyprodukowanej w Polsce niż trzecia odsłona przygód Geralta z Rivii. Próżno również szukać lepszej gry w ogóle. Mamy do czynienia z genialnym przeniesieniem prozy Sapkowskiego na ekrany naszych komputerów i konsol, setki godzin wspaniałej rozrywki, mnóstwo lokacji do odkrycia, błyskotliwe dialogi, nieliniową fabułę… i moglibyśmy tak wymieniać w nieskończoność. Wiedźmin 3: Dziki Gon jest już produkcją kultową.

Zobacz również: Najsmutniejsze gry wideo

Komentarze
1,1/5 - (35 votes)
Kuba Łaszkiewicz

Recent Posts

Co obejrzeć na Apple TV+? – 5 propozycji

Apple TV+ to ekskluzywna usługa streamingowa funkcjonująca w Polsce od 2019 roku. W swojej ofercie…

2 dni ago

„Wednesday” Tima Burtona – 5 ciekawostek o serialu

Pierwsze odcinki „Wednesday” zadebiutowały na platformie streamingowej Netflix 23 listopada 2022 roku – oglądaliście już?…

3 dni ago

Czym różni się telewizor OLED od QLED? Podpowiadamy!

Jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie nowego telewizora jest jakość obrazu. Idealne odwzorowanie barw, nasycenie…

3 dni ago

Kim jest Maja Staśko? Kontrowersje wokół aktywistki

Niewiele jest bardziej kontrowersyjnych osób w polskim internecie niż Maja Staśko. Jej wypowiedzi są licznie…

3 dni ago

TRŁ ZIMA! – największe targi designu w Polsce już 10-11 grudnia!

Byliście grzeczni?! Kupcie sobie coś ładnego. Albo jeszcze lepiej kupcie ładne prezenty swoim bliskim i…

5 dni ago

„Hokus Pokus 2” – wielki powrót sabatu [recenzja]

30 września 2022 roku na platformie streamingowej Disney+ zadebiutowało „Hokus Pokus 2” – kontynuacja jednego…

1 tydzień ago