TOP 10 – najlepsze filmy świąteczne

najlepsze filmy świąteczne

Święta nadchodzą nieubłaganie. W trakcie tego spokojnego czasu spędzonego w rodzinnym gronie warto obejrzeć najlepsze filmy świąteczne, które z pewnością będą uzupełnieniem tego niepowtarzalnego klimatu. Zapraszamy na zestawienie 10 najlepszych filmów, które warto obejrzeć w święta (ale nie tylko!).

10. W KRZYWYM ZWIERCIADLE: WITAJ, ŚWIĘTY MIKOŁAJU, reż. Jeremiah S. Chechik

Rodzina Griswoldów w swojej filmowej “karierze” przeżyła mnóstwo zabawnych przygód. Nie inaczej jest w przypadku świątecznego filmu z ich udziałem. Witaj, święty Mikołaju to niepowtarzalna szansa na to, aby niemal zataczać się ze śmiechu przed ekranem. Jeśli przymkniemy oko na fakt, że dzieło to zawiera nieco głupkowaty humor, w rodzinnym gronie można bawić się doskonale.

9. MANDARYNKA, reż. Sean Baker

Kiedy wymienia się najlepsze filmy świąteczne, rzadko kiedy pada hasło Mandarynka. Nie jest to w Polsce dzieło przesadnie popularne, ale z pewnością warto się z nim zapoznać. Mamy do czynienia z nieszablonową, piekielnie wciągającą historią o transseksualnej prostytutce, która w wigilię wychodzi z więzienia i szuka swojego chłopaka, który wedle jej najlepszej wiedzy zdradził ją z kobietą. I to biologiczną!

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

8. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA, reż. David Hugh Jones

W zestawieniu najlepsze świąteczne filmy nie może zabraknąć ekranizacji wybitnej powieści Charlesa Dickensa. Powstało ich kilka, ale najbardziej godną uwagi jest ta z 1999 roku. Z książkowego oryginału czerpie garściami, przedstawiając widzom bardzo mądrą, wciągającą i wzruszającą opowieść o gburowatym materialiście, który zamienia się w dobrego człowieka.

7. TO WSPANIAŁE ŻYCIE, reż. Frank Capra

Jest to najstarszy film w tym zestawieniu – powstał w 1946 roku. Mimo tego nawet po niemal osiemdziesięciu latach ogląda się go niezwykle dobrze. Wszystko dlatego, że mamy tu do czynienia z dziełem ponadczasowym, które jest nie tylko znakomicie zrealizowane, ale i przedstawia uniwersalne prawdy życiowe. Główny bohater planuje samobójstwo, ale w ostatniej chwili powstrzymuje go anioł stróż i udowadnia, że życie jest piękniejsze, niż mogłoby się wydawać.

6. GRINCH: ŚWIĄT NIE BĘDZIE, reż. Chuck Jones

Jeśli chodzi o najlepsze filmy świąteczne sprzed ponad pięćdziesięciu lat, nie można zapomnieć również o Grinchu. Mowa tutaj o klasyce kina familijnego – film ten na przestrzeni lat gromadził przed odbiornikami miliony widzów i ani trochę się nie zestarzał. Schemat może wydawać się znajomy, ponieważ mamy do czynienia z mroczną postacią, która bardzo nie lubi świąt… i szybko przekonuje się, że ten okres może być naprawdę wspaniały.

5. EKSPRES POLARNY, reż. Robert Zemeckis

Skoro mowa już o godnych uwagi świątecznych filmach familijnych, to doskonałym przykładem tego rodzaju dzieł jest Ekspres polarny. Animacja została wyreżyserowana przez twórcę między innymi Powrotu do przyszłości. Jest wprawdzie zaskakująco spokojna jak na standardy Zemeckisa, ale jej klimat jest niepowtarzalny. Opowiada o chłopcu, który nieco wątpi w magię świąt, ale wszystko się zmienia, kiedy wsiada do tytułowego pociągu i zmierza na spotkanie ze świętym Mikołajem.

4. KEVIN SAM W DOMU, reż. Chris Columbus

Nie możemy zapomnieć również o Kevinie! Mało jest filmów, które tak bardzo wbiły się w umysły polskich odbiorców. Coroczny seans Kevina samego w domu w wielu domach jest tradycją tak samo ważną, jak ubranie choinki czy zjedzenie dwunastu potraw. O fenomenie tego dzieła można napisać co najmniej trzy prace magisterskie i nie wyczerpać tematu w pełni.

3. CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY, reż. Tim Burton

Tim Burton jest reżyserem znanym z nieszablonowego podejścia do kinematografii. Nie inaczej jest w przypadku Charliego i fabryki czekolady – jeśli chodzi o najlepsze filmy świąteczne, miejsce na podium jest tutaj obowiązkowe. Wszystko dlatego, że jeszcze żaden twórca w tak ekscentryczny sposób nie oddał świątecznego klimatu. Opowieść o tytułowym bohaterze, który dzięki złotemu biletowi ma okazję zwiedzić najdziwniejszą fabrykę świata, jest wzruszająca, bardzo mądra oraz… momentami niezwykle niepokojąca.

2. CICHA NOC, reż. Piotr Domalewski

Jeśli chodzi o najlepsze świąteczne filmy, to niewiele z nich powstało w Polsce. Cicha noc jest jednak zdecydowanie godna uwagi. Próżno szukać tu typowo familijnego, spokojnego klimatu oraz klasycznej magii świąt – opowieść jest bardzo trudna i wielowarstwowa. Z pewnością mamy tu do czynienia z filmem dla dojrzałego odbiorcy. Opowieść od samego początku łapie za gardło i nie chce puścić aż do końca.

1. KLAUS, reż. Sergio Pablos

W ostatnich latach doczekaliśmy się mnóstwa ciekawych animacji, ale żadna z nich nie porusza świątecznej tematyki tak jak wyprodukowany w 2019 roku Klaus. Film opowiada o krnąbrnym listonoszu, który za karę zostaje wysłany na wyspę zamieszkałą przez rozgoryczonych mieszkańców, pośród których panują nieustanne konflikty. Z zaangażowaniem obserwujemy przemianę głównego bohatera i zmiany, które wprowadza w hermetycznej społeczności. Doskonały film dla dzieci i dorosłych.

Zobacz także: Świąteczne paznokcie. Poznaj największe trendy

Świąteczne paznokcie. Poznaj największe trendy

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News